Menu
PředškolníVěk.cz
Zdraví dětí

Zauzlení střev u dětí. Riziko nepodceňujte

Martina Mádlová

Martina Mádlová

1. 3. 2020

Žádná maminka nechce zažívat tu bezmoc ve chvíli, kdy jejich dětem něco je a ona neví proč. K jedné z takových děsuplných chvil patří dozajista i případ zauzlení střev. Může zpočátku vypadat jako obyčejné, jen trochu silnější, bolení bříška. Neléčený stav ale dokáže přejít ve velmi závažný problém.

Maličké děti trpí na bolest bříška trpí velmi často. Většinou se nejedná o nic závažného a brzy to zase přejde. Přesto nikdy takovou situaci nepodceňujte. Jakmile trvá bolest déle než hodinu nebo je opravdu silná, je lepší konzultovat stav dítěte s lékařem. Zejména je-li hodně malé. Někdy totiž může být příčina mnohem závažnější, než se na první pohled zdá.

Proč se střevo zašmodrchá?

Přesná příčina se asi u 90 % dětí nepodaří určit. Zauzlení střev neboli invaginace může způsobena stravou, přechodem z tekuté stravy na pevnou, vrozené zúžení střeva, jizvy po operaci, infekcí, větší mízní uzlinou apod. Obvykle se jedná o kombinaci více faktorů.

Rozhodně se ale jedná o život ohrožující stavy, které potřebují chirurgický zákrok. Určitě ale rodiče uklidní, že se u dětí objevuje méně často, většinou ve věku od čtyř měsíců do dvou let. Zauzlené střevo se otočí kolem podélné osy a zaškrtí se. Kvůli tomu pak dojde buď k úplné neprůchodnosti nebo částečné neprůchodnosti. V některých případech dojde k zasunutí výše položené kličky do nižší části střeva.

Příznaky střevní neprůchodnosti

Zjednodušeně řečeno můžeme říct, že když se část úseku střeva zasune do jiné části, dojde k útlaku cév a nervu a postižená část by časem odumřela. Příznaky tohoto problému jsou pak různé.

  • Náhlé prudké bolesti, které se objeví prakticky z plného zdraví do ohrožujícího stavu. Průběh bývá velmi rychlý a výrazný. Bolesti se někdy objevují s časovým odstupem a jindy zůstávají trvalé.
  • Přijít může i zastavení odchodu stolice a plynu. Tento problém se neobjevuje vždy. Často přichází postupně. Když se objeví průjem, může to být znakem neprůchodnosti.
  • Dalším závažným příznakem je viditelný otok bříška.
  • Objevuje se zvracení, které bývá velmi silné a opakuje se. Někdy obsahují zvratky krev, stolici nebo žlutozelenou žluč.

Jak probíhá léčba?

V některých případech se může stav upravit sám od sebe, ale je to spíš výjimečná záležitost. Jakmile se objeví klasické příznaky, je lepší dojet s dítětem do nemocnice, kde ho lékaři vyšetří pohmatem, možná i rentgenem nebo ultrazvukem. U jednodušších případů se léčí polohováním, podáním kontrastní tekutiny ve formě klystýru, kdy by se mohlo střevo obrátit správným směrem. Když nic nepomůže, přejdou lékaři k chirurgickému zákroku pod narkózou.

Existuje prevence?

I když už vaše dítě zauzlení střev někdy prodělalo, neznamená to, že se to musí stát nutně znovu. Přesto je lepší mu nějaký čas dávat jídlo v menších porcích a doplnit stravu o kvalitní probiotika.

Bolesti bříška u dítěte nikdy nepodceňujte, ať si o tom myslíte cokoliv. Pokud by nedošlo k rychlému odstranění potíží, existuje riziko prasknutí střeva a následné otravě.

Ohodnoťte tento článek:
3

Právě čtete

Zauzlení střev u dětí. Riziko nepodceňujte