Vysoký krevní tlak postihuje osoby všech věkových kategorií a kvůli nedostatku viditelných příznaků má právoplatně pověst tichého zabijáka. U dospělých je většinou spojený se srdečně-cévními chorobami, cukrovkou a zvýšenou funkcí štítné žlázy. Zato děti s hypertenzí mohou trpět skrytým onemocněním ledvin.
Jak se krevní tlak dětem měří?
Od 3 let věku dítěte by se měl krevní tlak měřit na každé preventivní prohlídce u pediatra. Měření se provádí na ruce rtuťovým tlakoměrem. Někteří lékaři používají i digitální oscilometrické tlakoměry, ale pokud z měření vyjdou vyšší hodnoty tlaku, musí se nález znovu ověřit i pomocí rtuťového měřiče.
Krevní tlak u dětí a pecentilové grafy
K měření krevního tlaku se u dětí používají tzv. percentilové grafy, které se dělí podle věku, pohlaví a výšky. Dá se říct, že fungují jako taková kalkulačka na krevní tlak. Optimální krevní tlak u dětí se pohybuje pod 90. percentilem. Pokud je dítěti opakovaně naměřena hodnota mezi 90. a 95. percentilem, značí to prehypertenzi, která předchází samotné hypertenzi. O vysokém krevním tlaku se hovoří ve chvíli, kdy se během tří vyšetření naměří hodnota tlaku nad 95. percentil. Vysoký krevní tlak zároveň lékaři dělí na dva stupně: hodnoty mezi 95. a 99. percentilem spadají pod hypertenzi 1. stupně, hodnoty nad 99. percentil jsou pak řazeny do hypertenze 2. stupně.
Rozdíly mezi hypertenzí 1. a 2. typu
U hypertenze 1. typu se léčba zaměřuje pouze na snižování krevního tlaku. U hypertenze 2. typu se hledá jeho příčina, protože tento typ bývá většinou způsoben jiným onemocněním. Nejčastěji se jedná o choroby ledvin nebo srdce a cév. Jednat se však může i o onemocnění štítné žlázy nebo problémy se žlázami s vnitřní sekrecí. Vysoký krevní tlak u dospívajících může způsobit užívání drog nebo hormonální antikoncepce. Podle průzkumu u nás vysokým krevním tlakem trpí zhruba 1 % dětí. Nejčastěji se jedná o hypertenzi 1. typu, kterou způsobuje v drtivé většině případů nadváha či obezita, která je v posledních letech mezi českými dětmi velmi rozšířená. Vysoký tlak v pubertě i útlém dětství se musí optimalizovat, protože v opačném případě si děti zadělávají na vážné zdravotní problémy v pozdějším věku.
Co pomáhá na hypertenzi?
- Dostatek pohybu
- Zdravý jídelníček s vysokým podílem čerstvého ovoce a zeleniny, zdravých tuků, kvalitních bílkovin a celozrnných obilovin
- Pravidelné kontroly u pediatra, který u hypertenze 2. typu dokáže najít příčinu celého problému
Nadváha a obezita u dětí. Zbytečný strašák nebo skutečný problém?
Pozor na syndrom bílého pláště
Mnoho dětí má z lékařů a prostředí ordinací a nemocnic strach. Nervozita, pocení a úzkost pak mohou vyvolat přechodné zvýšení krevního tlaku, které může pediatr mylně vyhodnotit jako hypertenzi. Proto o tomto problému mluvte se svým dítětem i lékařem a vezměte v úvahu i možnost syndromu bílého pláště. Možností je např. měření krevního tlaku nejen v ordinaci, ale také doma vlastním měřičem tlaku. Vystrašené děti totiž mohou mít skutečně u lékaře podstatně vyšší hodnoty, než jak vypadá jejich běžný krevní tlak ve spánku nebo v klidném prostředí domova.