Vši, otravní a nechtění návštěvníci, které si děti mohou přinést kdykoliv a odkudkoliv. Malý hmyz se nalepí na lidský vlas a živí se krví hostitele, což obvykle způsobuje intenzivní svědění. Pohybují se rychle a na jejich přítomnost nás často upozorní až malá šedá vajíčka, která jsou přilepená k vlasu. Co dělat, když se vši u dětí objeví a jak se jich zbavit?
Vši se šíří od člověka k člověku, když vedle sebe děti sedí během hraní nebo sdílením oblečení, sluchátek, čepic, hřebenů, ručníků i hraček. Jakmile jsou od svého hostitele odděleny, nepřežijí déle jak dva dny. Správná léčba je klíčem k odvrácení zamoření a zbavení se tohoto otravného návštěvníka na dobro. Zajímá vás, jaké možnosti máte?
Vši u dětí a možnosti, jak se jich zbavit
Vyčesávání
Česání je asi nejstarší metodou při odstraňování vší. Důležité je mít správný hřeben. Než začnete, zpomalte vši zvlhčením vlasů, výrobkem na bázi dimethiconu nebo směsí kondicionéru a jedlé sody. Vlasy rozdělte na malé části a provlékněte hřebenem v úhlu 45 stupňů. Každý den takto musíte česat celou hlavu asi 14 dnů. Proces může trvat i víc než hodinu denně a funguje jen v případě, že se vám povede veškeré vši i hnidy odstranit. Tato metoda není úplně tou nejčastější a nejoblíbenější.
Ostřihání vlasů
Samozřejmě nejefektivnější je ostříhat vlasy úplně na krátko, protože když mají délku pod jeden centimetr, vši v nich nemohou přežít. Ale vysvětlete to holčičce s krásnými a dlouhými vlásky až do pasu.
Šampon na vši
Většina rodičů okamžitě běží do lékárny a kupuje volně prodejné šampony, které obsahují látky zabíjející vši. U nás jsou dostupné přípravky Parasidose, Jacutin Gel, Diffusil H sprej. Mají velice dobré účinky. Při jejich používání se vždy řiďte pokyny výrobce. Vždy je nutné ještě po aplikaci umýt dítěti hlavu znovu a oplachovat teplou octovou vodou. Pak se hnidy lépe vyčešou hustým kartáčem.
Šampony fungují obvykle tak, že dočasně ochromují nervovou soustavu vší a ty zemřou. Nedokáží úplně zlikvidovat jejich vejce, a proto je tak důležité jejich následné vyčesávání. Proces mytí musíte zopakovat několikrát a několik dní po sobě.
Nezapomeňte prohlédnout hlavy i všem členům rodiny, vyprat ručníky, použité hřebeny vyčistit a dezinfikovat. Rozhodně musíte i vyprat a vyžehlit ložní prádlo a všechno, co přišlo do kontaktu s hlavou dítěte.
Nevýhodou této léčby je fakt, že vši u dětí jsou stále odolnější vůči nim a existuje tak možnost, že nebude fungovat. Například Orthosan, který se hojně využíval dřív, už takřka nezabírá.
Přípravky s olejnatými látkami
Tyto přípravky jsou taktéž volně dostupné v lékárně a fungují tak, že vším ucpávají dýchací cesty. Mezi odborníky se jeví jako vhodnější, protože není možné, aby na ně byly vši rezistentní a jejich používáním se rezistence nezvyšuje. Také nepůsobí škodlivě na pokožku hlavy a vlasy.
Vši u dětí a babské rady
Protože šampony proti vším často obsahují insekticidy, preferuje mnoho lidí raději alternativní léčbu, pokud je to možné. Zkusit můžete šampon smíchaný se třemi lžícemi olivového oleje, jednou čajovou lžičkou oleje z čajovníku a jednou lžičkou eukalyptového oleje. Smíchejte dohromady, vmasírujte do vlasů a nechte působit pod igelitem a ručníkem. Buďte jen opatrní na eukalyptový olej u dětí.
Esenciální oleje
Některé studie prokázaly, že esenciální oleje dokáží skutečně vši zničit. Ne všechny ale lze bezpečně použít a zejména, když řešíte vši u dětí, musíte být opatrní při jejich užívání. Nikdy nepoužívejte nezředěný esenciální olej na své dítě bez konzultace s lékařem. Může být dráždivý a potenciálně toxický.
Zábal z majonézy
Další z babských rad je i majonézový zábal. Naneste majonézu dítěti do vlasů a nechte působit asi půl hodiny. Po zábalu vlasy umyjte šamponem. Hnidy jdou pak krásně vyčesat a vlasy jsou ještě navíc krásně lesklé.
Žehlička na vlasy
Hnidy a vši může efektivně zlikvidovat i klasická žehlička na vlasy. Když přejíždíte rozehřátou žehličkou po pramenech vlasů, hnidy vlivem horka explodují.
Tea Tree olej
Tea Tree olej nebo šampon s jeho přídavkem slouží jako účinná prevence proti vším, protože jeho silné aroma je odpuzuje.
Pomočování dětí v předškolním věku: kdy se nejedná o nic vážného a kdy zpozornět?
Vši u dětí a škola
Než má dítě hlavičku čistou, nesmí do školy nebo školky. Také musíte uvědomit učitelku v zařízení, kam vaše dítě dochází, aby byla učiněna příslušná opatření a nákaza se nešířila.
Po odstranění vší, je vhodné alespoň jedenkrát do týdne, po umytí vlasů a před odchodem do školy, nastříkat do vlasů repelent proti vším.
Obecně je vhodné pravidelně při česání prohlížet dítěti hlavu každý den, pokud se v zařízení, které navštěvuje, nákaza objevila. Takto máte šanci, že nákazu zachytíte ještě ve stádiu vajíček, než se stihnou vylíhnout. Prohlídku dělejte opravdu pečlivě. Hnidy se dají velice snadno přehlédnout, zvlášť v hustých a světlých vlasech. Jakmile se začne dítě více škrábat na hlavě, ihned zpozorněte.
Vší se zbavíte asi za čtrnáct dnů až měsíc (jde už hlavně o likvidaci hnid). Tato doba je různá, záleží na množství a rychlosti množení parazitů i intenzitě vašeho zásahu.
Nikdy nepoužívejte žádné domácí insekticidy, které máte koupené třeba na mravence apod. Nejsou určeny k použití u lidí a neměly by být aplikovány na vlasy nebo kůži.