Láska ke čtení se nedá vynutit, ta se může jedině získat. Představte si, že musíte někde mluvit o knize, kterou vám někdo vybral. Vám se nelíbí, a přesto o ní máte hovořit, popsat její děj a třeba do něj vtáhnout i někoho dalšího. Asi to moc nebude bavit nikoho. Co když ale výběr knihy zůstane ve vaší režii. Nevznikne situace přesně opačná?
Takové chvíle pomáhají objevovat radost z knihy. Když mohou děti i dospělí hovořit o knihách, které četli, ať už sami nebo společně s rodiči, je to jeden z nejlepších způsobů, jak lásku ke čtení podporovat. Pokud už děti umí číst, měli by se rodiče zajímat i o to, zda jsou z dobré knihy opravdu nadšené nebo čtou jen proto, že musí. Podle vědeckých poznatků je to velmi důležitý rozdíl. Studie ukazují, že čtení pro radost nás dělá chytřejší, empatičtější a dokonce zdravější.
Kniha jako učitel lásky ke čtení
Jedním z často přehlížených způsobů, jak vyvolat a vytvořit lásku ke čtení u dětí, je právě kniha. Je lidskou přirozeností mluvit o tom, co nás překvapí, rozesměje, dojme a rozpláče. Sdílení zkušeností, které nás nějakým způsobem takto ovlivní, jim dává ještě větší důležitost. Čtení dobrého příběhu je přitom velmi silnou zkušeností a čtení nahlas jednoznačně určitě jednou z cest, jak z knihy promluvit. Ale i když čtení pro potěšení bývá osamělá aktivita, je potřeba prozkoumat i sociální aspekt. Když se kultivuje, vytvoří se ještě hlubší radost ze čtení.
Vlastnosti dětí podle znamení horoskopu. Čím vás mohou nemile překvapit?
Jak podpořit lásku ke čtení u dětí?
Podívejte se na několik způsobů, jak můžete ve své rodině, a především u dětí podpořit nadšení z knih a pomoci jim vyrůst v celoživotní vášnivé čtenáře.
Ocenění oblíbeného autora nebo seriálu
Četlo vaše dítě nějakou knihu, kterou si zamilovalo? Pomozte mu najít jinou od stejného autora. Pokud bylo nějaké jeho dílo zfilmované, klidně mu seriál nebo film pusťte. Je to český autor, který mívá občas u vás ve městě autogramiádu nebo autorské čtení? Vydejte se tam, ať ho může dítko vidět na vlastní oči. Rádi poznají svůj idol, dozví se něco nového, vyfotí se s ním nebo si dojdou pro autogram.
[bg_collapse view=“button-orange“ color=“#72777c“ icon=“arrow“ expand_text=“Zobraz celý článek“ collapse_text=“Schovej článek“ ]Zařaďte knihu do každodenního slovníku rodiny
Existuje nějaký úryvek z knihy, který dítě často cituje? Napište to na papírek, který zastrčte do krabičky na oběd. Možná tak zahájí rozhovor o příběhu s ostatními dětmi u jídelního stolu. Papírek můžete zasunout i pod talířek doma, dát do kapsy nebo dokonce nechat vytisknout na tričko.
Uspořádejte rodinný klub
Proč nemít svůj vlastní knižní klub. Nechte děti ujmout se vedení, vyberte si knihu a hrajte společně různá témata z knihy na svých schůzkách klubu tak, jak si budou přát vaši potomci.
Zúčastněte se různých událostí se čtením
Mnoho neziskových organizací sponzoruje čtení na festivalech nebo určuje dny určené k oslavám knih a čtení. Můžete třeba zkusit apelovat na školu, aby se něčeho takového účastnila nebo dokonce uspořádala. Knihovny a knihkupectví pořádají knižní večírky a četby. Účast na takových aktivitách pomůže vašemu malému čtenáři cítit se součástí širší komunity milovníků knih.
Audio knihy
Pořiďte dětem audio knihy, které mohou poslouchat třeba večer před spaním nebo v autě, když jedete na cesty. Také jim můžete stáhnout podcasty pro děti o knihách.
Než se podívají na film, ať si přečtou knihu
Mnoho dětských pohádek a jiných příběhů bylo zfilmováno. Je to skvělý způsob, jak svým dětem představit některé tituly. Než si ale prohlédnou verzi ve filmu, ať si nejdříve přečtou knížku. Můžete si z toho udělat tradici a číst ji společně. Diskutujte o tom, kde a jak tvůrci původní příběh ve filmu upravili.
Mluvte o svých oblíbených dětských knihách
Mluvte o knížkách, které provázely vaše dětství nebo je klidně dítěti nechte i přečíst. Třeba si je zamilují stejně tak, jako kdysi vy.
[/bg_collapse]