Děti jsou naprosto originální a každé je jedinečné. Právě proto také potřebují odlišný přístup rodičů. To, co platí na jednoho, to neplatí na druhého. Nelze jednoznačně poznat rozmazlené dítě, ale můžete pozorovat určité náznaky, které by vás měly zarazit. Pokládejte si otázku, zda už některé chování není trochu přes čáru.
Asi není moc rodičů, kteří by nikdy nezažili vzteklý záchvat dětí, které se rozhodly, že zrovna teď mermomocí něco chtějí nebo že zrovna teď nepůjdou z obchodu. Pamatujete si ještě, jak v hračkářství vaše ratolest křičela: „Já chci toho dráčka a chci a chci a chci!“ Lidé okolo se na vás dívají, někteří shovívavě, jiní lítostivě a najdou se i tací, co si začnou myslet, že vaše dítě je pěkně rozmazlené. Jaké nejčastější důvody rozmazlování dětí se vás mohou týkat?
Záchvaty vzteku mívá každé dítě
Můžeme vás ale uklidnit. Záchvaty vzteku mívá každé dítě. Některé méně a jiné více. Stejně tak má většina období, kdy chtějí zásadně jen to, s čím si hraje někdo jiný a mnohé by rády každý den novou hračku nebo sladkost a rozčílí je jakékoliv „ne“ od rodičů.
Málo času
Dnes je velice rychlá doba, a i přes spousty vymožeností usnadňujících život, mají rodiče stále méně času na své děti. Jen v málokteré rodině nepracuje matka i otec. Mnoho z nich si pak špatné svědomí kompenzuje tím, že si společný čas s dětmi musí užít a dají jim všechno, co si přejí. Nijak je neomezují, nevychovávají a nedávají hranice.
Jak zbavit své dítě zlozvyků? Buďte kreativní a především trpěliví
Netrváte na svém
Nechcete, aby se děti koukaly příliš dlouho na pohádky, ale další den potřebujete nutně něco dodělat do práce, a tak jim tu televizi i přes svůj zákaz pustíte. Další den se zase toužíte vyhnout scéně a třetí den už rezignujete úplně. Jsou to právě rodiče, kteří učí dítě, že pravidla se mají dodržovat, a když to neděláte, nenaučí se to nikdy. Jediné, co si zafixuje je to, že stačí malá scéna a dosáhne svého.
Sloužíte jim
Děláte za děti všechno. Nazouváte boty, i když by to měly už zvládnout samy, uklidíte hračky, protože to neudělají podle vašich představ, namažete jim chleba, utřete rozlité pití a donesete vše až pod nos. Je to rychlejší a nadělá se méně nepořádku. Tím ale ukazujete jen jedno jediné, svou lenost se hecnout a dítě naučit samostatnosti. Vyžaduje to sice hodně úsilí a energie, ale vrátí se vám to.
Plníte jim každé přání
Nikdy jste jako malá neměla domeček na hraní, růžové šatičky, skvělé kolo apod. Tak to teď dopřáváte svým dětem. Nechcete přece, aby strádaly jako vy. Jenže to nekončí, ale pokračuje stále dál a dál. Pak už jsou to značkové věci, pravidelně nejnovější mobil, počítač atd. Dítě už si věci ani neužívá a už vůbec si jich neváží. Nedokáže mít radost z toho, co má, protože je zahrnujete stále novými věcmi.
Jaké jsou hlavní příznaky rozmazlenosti?
Veškeré žádosti jsou předem splněné
Rozmazlené děti rozhodně nesnáší zklamání a neumí se s ním poprat. Jenže určitě i vy sami víte, že je v životě párkrát čeká. Ne vždy se jim něco povede, někdo je podvede, ne všichni s nimi budou kamarádit a rozhodně jim každý nebude pořád sloužit. Svět se netočí jen kolem jednoho človíčka na planetě. Naučte děti, že zklamání patří k životu a že nemohou mít vždycky všechno, co by si přály.
Děti pomáhají jen za odměnu
Už nevíte co dělat, a tak dítě motivujete k pomáhání formou odměn. Ať už peněžních nebo jiných. V podstatě je uplácíte. Děti by ale neměly za svou povinnost očekávat nějakou odměnu, která s provedenou činností vůbec nesouvisí. Samozřejmě, malé děti mají těžko radost z uklizeného pokoje. V podstatě jim je to úplně jedno. Ale může mít radost z toho, co dělá a ne proto, že za to něco dostane.
Vyhrožujete naprázdno
Ráno dítko něco provede a vy mu zakážete večer pohádku. Jenže do večera vyměknete, začne vám být líto jeho smutných očí a povolíte s tím, že je to opravdu naposledy. Tyto situace se ale opakují pravidelně, a tak dlouho, že brzy zjistí, že vaše výhrůžky vychází naplano a vy stejně vždycky povolíte. Je ale velká chyba své sliby nedodržet, a ještě mnohem lepší je, když naučíte dítě, že musí nést následky svého chování hned, a ne s odkladem.