Menu
PředškolníVěk.cz
Chystáme se do školy

První rok ve škole: co vás čeká a nemine?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

30. 5. 2019

Máte doma budoucího prvňáčka a pomalu se na tento velký krok v životě dítěte připravujete? Vstup do školy je velkou životní změnou a první třída často určuje vztah, jaký si k ní dítě do budoucna vybuduje. Proto je velmi důležité hned na začátku ničím nestrašit, ale ani neslibovat zázraky. Víte, co vás v prvním roce čeká?

Začátek školní docházky je velkou změnou. Všední dny vašeho prvňáčka budou vypadat už úplně jinak než dřív. A vaše se vlastně změní taky. Pokud jste dosud neměli úplně pravidelný režim, možná je načase ho začít praktikovat a nečekat až na první školní den. Děti, které mají problémy ráno vstávat, by se měly naučit chodit dřív spát. Ve škole musí být odpočinuté, pozorné a bdělé. Stanovte si také čas, který je určen na práci a dobu odpočinku. Myslete na pravidelnost a brzy se tento režim stane běžnou součástí vašich dnů. Samozřejmě ale vždy vycházejte z potřeb dítěte.

Nutné soustředění

První třída je velmi náročná hlavně kvůli požadavkům, které jsou na dítě kladeny. Najednou musí sedět 45 minut v lavici, poslouchat paní učitelku, přiměřeně se soustředit a dodržovat školní pravidla. S tím mohou mít potíže zejména děti, které nechodily do školky. Často nebývají tak zvyklé na kolektiv dětí a podřizování se autoritě jiného dospělého. V tom to mají děti z mateřské školky jednoduší a změna pro ně není tak veliká. Přesto i ony si musí zvyknout na spoustu nových věcí.

Jednotlivé vyučovací hodiny jsou pro dítě dost dlouhé a kladou nároky na jeho pozornost a schopnost vydržet v klidu. Vyrovnat se se všemi požadavky není pro prvňáčka vždy úplně jednoduché. Nových věcí je až moc najednou a děti jsou unavené, rozčílené a zmatené.

Zařizujete pokoj budoucímu školákovi? Vyhněte se nejčastějším chybám

Jak se mohou chovat prvňáčci?

S nástupem dítěte do první třídy se obrňte velkou trpělivostí, protože se váš prvňáček může velice snadno rozplakat, rozzlobit, najednou se začne lecčeho bát a zdají se mu strašidelné sny. Je to proto, že první třída je plná nestálostí, extrémů a citového napětí a dítě je zatím ještě příliš malé na to, aby se s tím vším snadno vyrovnalo. Novinky se neobjevují jen ve škole, ale i doma. Najednou je tu více práce a méně zábavy. Navíc se kladou větší nároky i na jeho samostatnost. U dítěte se napětí projevuje různě. Často dělají různé pohyby jazykem, tahají se za vlasy, kousají tužku, může je bolet i bříško nebo mají menší chuť k jídlu a hůře spí. Tyto potíže by měly zmizet během prvních měsíců školy.

Co vás čeká první rok ve škole?

Přesné požadavky se liší podle vybrané školy. Učební látka klade požadavky na schopnost dítěte správně mluvit, mělo by být dostatečně rozumově vyspělé a pohybově schopné. Aby se dokázalo naučit správně číst, musí umět všechny hlásky správně vyslovovat. Podporujte také slovní zásobu vašeho dítěte, vyprávějte si o přírodě, lidech a věcech kolem nás. Vyrážejte na společné výlety do přírody, divadla apod. Vybírejte ovšem podle zájmu dítěte, a ne podle toho svého. Dítě si lépe pamatuje věci, které ho opravdu zajímají. Ostatně tak jako každý z nás.

Doma dítě veďte nenásilnou formou k tomu, aby dokončovalo své nápady. Dostavilo domeček z lega, se kterým začalo, doskládalo obrázek z puzzle apod. Tím trénuje vytrvalost a naučí se, že překážky lze obvykle překonat.

Ve škole také čeká na dítě větší kázeň a práceschopnost než doma, kde si může libovolně chodit, kam se mu zamane a malovat třeba na podlaze. Nyní musí sedět v lavici a psát, i když by raději četlo. Přesto to ale neznamená, že byste měli vzornou kázeň zavést i doma. Domov je místem, kde se nemusí přetvařovat, chovat se jinak a ani být vzorně pozorné. Zde má mít prostor k rozletu a možnost uskutečňovat své zájmy a nápady.

V prvních měsících dítěti s každodenní přípravou pomáhejte, povzbuzujte je a motivujte. Chvalte za všechny úspěchy a snahu. Usnadněte mu velkou životní změnu. Dítě by mělo cítit, že ve vás má za každé situace oporu.

Potřebujete rozmluvit své dítě? Máme jednoduché rady, jak na to

Učte se s dítětem

Malým prvňáčkům s učením musíte ještě pomáhat. Bez vaší pomoci to zvládnou jen těžko. Zajímejte se o dění ve škole, co zrovna probírají, jak se mu daří a v čem má potíže. Netravte učením hodiny času, ale zaveďte pravidelnost. Dítě si musí zvyknout na nějaké povinnosti a přípravu na další den.

Vhodné podmínky k učení

Připravte dítěte vhodné místo, kde se může v klidu učit a nic je nevyrušuje. Mělo by mít po ruce všechny vhodné pomůcky, ať nemusí běhat pořád sem a tam a vše hledat. Rozhodně není nutné sedět při učení pořád u stolu, ale postel nebo gauč také není úplně to pravé. Taková místa zbytečně svádí k odpočinku a rozptylují pozornost. Není příliš důležité, zda se dítě učí hned po škole nebo až odpoledne. Nutností je ale volný čas, kdy si odpočine, vyběhne ven a načerpá novou energii. Prvňáčka nikdy nepřetěžujte. Nástup do školy je dost velkou životní změnou, a protože není zvyklý na takový nápor, snadno se unaví.

Řešte hned jakékoliv problémy

Podporujte u svého prvňáčka to, co ho baví. Když mu nepůjde matematika, procvičujte ji vždy ve chvílích, kdy je dobře naladěn, abyste mu jí neznechutili. Snažte se i přijít s nápady, jak mu výuku zpříjemnit. Mnohem více se zaměřte na oblast, která je jeho silnou stránkou a může v ní vynikat. Taková motivace mu pak pomůže najít chuť i do méně oblíbených činností.

Pokud vzniknout se školou nějaké problémy, řešte je vždy včas a nic neodkládejte. Když se vašemu dítěti ve škole opravdu nelíbí, mluvte s ním o tom a snažte se odhalit příčinu. Je možné, že za nechutí stojí jen nějaká banalita (nechce se mu vstávat, nebaví ho nějaký předmět), ale problém může být i mnohem závažnější (učitel, šikana).

Školní jídelny. Co musíte vědět o stravování ve škole?

Pomůcky do první třídy

Vyžádejte si včas ze své školy seznam pomůcek, které budou děti v novém školním roce potřebovat. Škola zajišťuje učebnice, pracovní sešity, písanky, písmena, číslice a někde i mazací tabulku, fixy, výkresy v různých formátech, štětce, vodové barvy. Někde to mají zařízené tak, že připraví kompletní balíček a rodiče se na něm finančně podílí.

Rodiče kupují školní aktovku, batoh nebo brašnu splňující normu o brašnářství a školních aktovkách ČSN 79 6506, penál s vybavením (pastelky, tužky, krátké pravítko, ořezávátko, nůžky, gumu a malé lepidlo), přezuvky, krabičku na svačinu a láhev na pití, pomůcky do výtvarné výchovy, výbavu na tělocvik apod.

Dítě vnímá hodnoty rodiče

Pro každé dítě jsou rodiče tou hlavní autoritou a vzorem, od kterých se učí a přebírá hodnoty. Když každý den ráno nadáváte na svou práci a na to, že musíte vstávat, nedivte se, že se stejně chová i vaše dítě vůči škole. Možná právě přichází čas na změnu i pro vás. Najděte na své práci něco dobrého a pozitivního a choďte do ní s úsměvem a svému malému školákovi vysvětlete, proč je vzdělání tak důležité. Když se budete všichni snažit, uvidíte, že jeho vztah k instituci, která se stane jeho součástí na velkou část života, se rapidně zlepší.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

První rok ve škole: co vás čeká a nemine?