Menu
PředškolníVěk.cz
Zdraví dětí

Příušnice. Víte, jak se může vaše dítě nakazit a jak poznat příznaky?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

20. 1. 2020

Příušnice patří k infekčním onemocněním a většinou se objevují v dětském věku. Když je člověk prodělá, už je v budoucnu nedostane, protože si tělo vytvoří protilátky. Protože máme v České republice povinné očkování proti tomuto onemocnění, většina dětí jím neonemocní.

Nemoc se šíří vzdušnou cestou a řadí se ke kapénkovým infekcím. K nákaze dojde velmi jednoduše, stačí lehké zakašlání, pití ze stejné skleničky apod. Nemoc se objevuje po celý rok mimo léta, kdy je její výskyt utlumen.

Jak se příušnice projevují?

Inkubační doba je 14 až 23 dní. Projevují se zduřením a bolestí příušních žláz. Přidává se ještě horečka ve výši 38–40 °C. Zduření se obvykle objeví jen na jedné straně a po dvou až třech dnech i na druhé.

K dalším příznakům se řadí: zvýšená teplota, bolesti hlavy, nechutenství, únava, nutnost na zvracení a zvracení a občas bolest ucha. V nejzávažnějších případech může onemocnění přejít k zánětu mozkových blan.

U dospělých mívá onemocnění horší průběh. Velmi často se objeví zánět varlat u mužů a zánět vaječníků nebo slinivky u žen.

Když nedojde k žádným komplikacím, odeznívají příznaky obvykle do týdne.

Léčba příušnic

Příušnice se léčí především klidem na lůžku, dostatkem tekutin a lehkou tekutou stravou. Není vhodné podávat v této době kyselé ovoce nebo nápoje, protože zhoršují otoky slinných žláz. Na zmírnění otoků jsou vhodné studené obklady. Pokud dítě něco bolí nebo má vysokou horečku, můžete podat Paralen, Nurofen apod.

U dospělých je často nutné předepsat antibiotika, aby se předešlo zánětům. Léčba trvá asi 5-14 dní. Když se objeví nějaké komplikace, je nutná léčba v nemocnici.

Existuje prevence?

Základem prevence je vždy podpora imunity a správná životospráva – pestrá strava, otužování, fyzická aktivita, čistý vzduch a dostatek spánku. Důležitá je správná hygiena a při kašli a kýchání si zakrývat ústa a nos.

U nás je povinné očkování proti příušnicím, což je také zároveň i prevence onemocnění pro očkovaného i ostatní, kteří z nějakého důvodu očkováni nejsou. Jedná se o kombinovanou vakcínu proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Očkuje se dvěma dávkami v několikaletém rozestupu.

Proč se nemoc stále objevuje?

Po očkování nebo prodělání příušnic by si tělo mělo udělat dostatek protilátek. Ty by měly chránit před touto nemocí. Bohužel ne vždy po očkování vznikne dostatečně dlouhá ochrana organismu nebo děti nemohou být z různých důvodů očkovány. Plošnou vakcinací došlo přesto ke snížení nemocnosti. Protože se v některých letech objevily lokální epidemie, doporučuje se očkování i dospělé populace. To je i v dospělosti možné kombinovanou vakcínou.

Ohodnoťte tento článek:
0

Právě čtete

Příušnice. Víte, jak se může vaše dítě nakazit a jak poznat příznaky?