Děti všech věkových kategorií se bojí nočních můr. Odežeňte je pryč jednou provždy a pomozte jim znovu klidně usínat a spát celou noc beze strachu. Co vám k tomu pomůže?
Znáte to? Vaše pětiletá dcera má takřka každou noc noční můry. Probudí se s křikem, volá vás, brečí a prosí, abyste zůstala sní, protože je příliš vyděšená, než aby byla sama. Není na to už příliš velká? Pokaždé ji sice ujistíte, že její špatné sny nejsou skutečně, ale stejně přichází zas a znovu. Netřeba dodávat, jak to vyčerpává celou rodinu.
Nikdy nejsou dost staré
Možná vás to trochu překvapí, ale děti nejsou nikdy dost staré na to, aby měly noční můry. Ve skutečnosti nejčastěji přichází ve věku od 5 do 10 let. Zatímco předškolní děti mají aktivní představivost a starosti s monstry pod postelí, starší děti začleňují do svých snů skutečné strachy, jako je například unesení nebo dokonce zastřelení apod. Jedna studie nizozemských výzkumníků zjistila, že 96 % dětí ve věku 7-9 let uvádí, že mají noční můry. Děti ve věku 4 až 6 let mají noční můry v 68 procentech případů. Takřka 70 % dětí uvedlo, že jejich sny se týkají něčeho, co viděly v televizi.
Noční můry se dějí během REM spánku a mnoho dětí se po nich neprobudí. Nicméně některé sny vzbudit dítě mohou, protože strachy ve spánku spouští reakce zvyšující tepovou frekvenci. Jakýkoliv zdroj stresu, i když je přehnaný, může zvýšit riziko nočních můr. Takže čím víc se dítě strachuje tím, že přijde v noci nějaký strašák, tím je pravděpodobnější, že se tak opravdu stane.
Zdá se, že funkcí snů je dávat smysl našim prožitkům během dne. Pokud má vaše dítě teď a tady špatný sen, prostě zpracovává nějakou událost nebo myšlenku a je to součást normální vývojové úzkosti. Pokud se však noční můry opakují několik dnů po sobě nebo dokonce několik týdnů, zamyslete se nad možnými zdroji stresu doma nebo ve škole, abyste mohli dítěti pomoci. Pak se snažte přijít s řešením, které dítěti mohou pomoci k tomu, aby usínalo samo.
Chápejte své dítě
Pokud má vaše dítě špatné sny, možná vás přirozeně láká jen říct: „Není to skutečné miláčku, vrať se do postele.“ Ale pro ně je to skutečně. V tu chvíli všemu naprosto věří. Proto musíte otevřít svou náruč a poskytnout útěchu. Můžete říct: „Umím si představit, že to bylo opravdu děsivé, ale v tvém pokoji není žádná zlá obluda.“
Spánek ve správný čas
U dětí, které chodí spát příliš pozdě, hrozí mnohem větší riziko, že přijdou noční můry. Školáci potřebují alespoň deset až jedenáct hodin spánku. Elektronika, která inhibuje produkci hormonu melatoninu vyvolávajícího spánek, by měla být vypnuta alespoň půl hodiny před spaním. Tehdy je lepší dělat už jen klidnou činnost, jako je hraní stolních her, koupání, procházka nebo koukání se na hvězdy.
Procvičujte relaxaci
Klidné tělo a mysl pomohou k lepšímu spánku. Zkuste třeba techniku „kruhového dýchání“, která je popsaná v knize Dr. Huebnera. Naučte své dítě, že jeho dech putuje pravou nosní dírkou a ven jde z levé nosní dírky. Další dech vchází přes levou nosní dírku vpravo. Dělejte to tam a zpět, jako byste dýchali v kruhu.
Skvělým pomocníkem je také plyšový medvěd. Jsou to ochránci a nejlepší přátelé. Studie izraelských dětí během izraelsko-libanonské války v roce 2006 výzkumnými pracovníky z Tel Aviv University zjistila, že dětí, které dostaly nějakého takového plyšáka, měly méně nočních můr a dalších příznaků, které souvisí se stresem. Děti buď řekly, že by měly medvídka chránit nebo že je ochrání on.
Vyhněte se tomu, co je děsivé
Když má vaše dítě strach ze stínů a tmy, nenuťte je odstranit své noční můry tím, že mu zhasnete lampičku, aby si „zvyklo“. Nevystavujte je ničemu, co by je mohlo vyděsit. I když si myslíte, že se to nemůže stát, noční můry se mohou ještě zhoršit.
Přejděte na šťastné myšlenky
Špatné sny se jednoduše stávají součástí mysli dítěte. Po noční můře nebo před spaním by mělo dítě vždy myslet na něco šťastnějšího a zábavnějšího. Jako kdyby přepnulo kanál svých myšlenek. Pomozte mu, aby se naučilo rozlišovat mezi fantazií a realitou a přistupovalo k problému logičtěji. Když se podíváte pod postel a řeknete: „Nejsou zde žádná monstra,“ jen své dítě ujistíte, že jsou skutečné. Místo toho vezměte kalkulačku a spočítejte celkový počet nocí, které se mu zdá o zlodějovi nebo o čemkoliv jiném a zeptejte se: „Kolikrát už u nás byl ten zloděj?“ Pokud se bojí něčeho jako zemětřesení nebo požár, můžete mu pomoci zaměřit se na řešení. Procvičte si třeba plán požární ochrany své rodiny a vyměňte společně baterie v kouřových hlásičích.
Dalším krokem je povzbudit své dítě, aby si vymyslelo nový konec svého špatného snu. Ať je co nejhloupější, magický či posilující. Ať třeba zlý člověk spadne do vany plné špaget nebo až spadne monstrum z útesu. Děsivý strašák se může proměnit v čokoládu a dítě ho může sníst.
Jak naučit předškoláka spát o samotě? 7 tipů, které vám uvolní ložnici
Zvažte pomoc z venku
Pokud žádná strategie nefunguje nebo začínají noční můry vaše dítě děsit i během dne a zasahují i do jeho běžného života, mohla by vám pomoci nějaká terapie, například kognitivně-behaviorální terapie. Během několika sezení se dítě dokáže naučit techniky, které mu pomohou změnit myšlenky tak, aby se cítilo silné.
Někdy neexistuje snadné řešení zlých snů a dítě z nich prostě musí vyrůst. I to je realita. Noční můry často přichází z ničeho, ale také tak mohou i zmizet.