Děti všech věkových kategorií obvykle vodu milují. Proto nebývá tak těžké naučit je plavat. Stačí mít dostatek trpělivosti a času. Za pár dní může být z vašeho neplavce šikovný plavec. Jak naučit dítě plavat?
Čím dříve začne mít dítě kontakt s vodou, tím rychleji si na ní zvykne a nevybuduje si k ní strach či zábrany. Bude to pro něj jen skvělá a zábavná aktivita. Dbejte proto na to, abyste je učili základům plavání správně.
Jak začít?
Nejdříve se vydejte jen do mělké vody a choďte s dětmi za ruku. Později mohou běhat, skákat a stříkat kolem sebe nebo lézt po čtyřech. Když dítě během hraní si ve vodě padá a zase si stoupá stále s úsměvem na tváři, a ne s hysterickým křikem, máte napůl vyhráno, už miluje vodu. Následuje ponoření hlavy do vody. To není často vůbec jednoduché, ale zároveň i velmi důležité. Nejlépe to uděláte formou hry. Dítě se může potápět třeba za nějakou oblíbenou hračkou apod. Pomůže i to, když se s dítětem budete potápět také. Rozhodně ale zapomeňte na poučování nebo dokonce výtky, když to dítěti úplně nepůjde.
Po potápění následuje nácvik splývání na zádech. Nejdříve ho učte ležet na hladině ve vašem náručí a postupně přecházejte k tomu, že leží na hladině bez opory. Splývat musí správně, tedy tlačit boky vzhůru a vystrkovat břicho nad hladinu. Až tohle krásně zvládne, může začít hýbat rukama a nohama. V této pozici pak své dítko „vozte“ po vodě, jak ho to bude bavit. Obvykle dětí takovou činnost přímo milují.
Dalším důležitým krokem je šlapání vody. Až začnete s výukou, držte se raději blízko mělčiny, ale nemělo by dítě dosáhnout na dno, pak se voda šlape dost špatně. Nohy a chodila musí být propnuté.
Pořiďte správné pomůcky
Pomůcky, které vašemu dítěti usnadní nácvik plavání, mohou být skvělým pomocníkem. První, kterou určitě využijete, je plovací deska pomáhající držet tělo ve správné pozici. Pro menší děti volte tu s otvorem pro prsty. Až se budete rozhodovat o materiálu, volte raději pěnu než plast, který ve spoji často praská a voda pak teče dovnitř.
K desce přikupte ještě pásek s plováky, pás s kombinací křidélek nebo třeba vestu. U všech zmíněných pomůcek jde obvykle postupně odepínat plováky a dítě se učí plavat, aniž by to vlastně tušilo. Nafukovací rukávky raději vynechte, protože se mohou snadno poškodit a vyfouknout. Není to bezpečné. Když už rukávky, tak raději polyethylenové.
Super je i tzv. žížala. Ta se dá ohýbat a spojit pomocí příslušných dílků. Děti si ji mohou dát do podpaždí, když plavou prsa a na zádech zase za krk. Na žížale se dá i sedět a vymyslet spousta zábavy.
Plavání nanečisto
Dítě bude ve vodě a chytne se rukama o okraj bazénu nebo třeba molo. Snaží se plavat jen nohama a udržet se na hladině. Mělo by napodobovat budoucí pohyby nohou ve vodě. Ze začátku určitě bude potřebovat vaši pomoc. Přidržujte mu břicho na hladině, podržte ruce nebo ukazujte, co má dělat, dokud to nepochopí.
Začínáme s plaváním
Až dítě zvládne zmíněné kopání ve vodě (důležité je, aby byly nohy propnuté a tělo nakloněné dopředu), může zkusit potopit tvář a nadechovat se jednou na jednu stranu a jednou na druhou. Pak může přidat ruce jako na prsa nebo ještě lépe kraul. U toho se může stále jednou rukou přidržovat desky. Prsty mají být stále spojené a pod hladinu by dítě mělo vrátit tvář současně s rukou, která jde pod vodu palcem napřed. Až se toto naučí správně, můžete odebrat plavací desku a dítě může zapojit obě ruce.
U znaku leží dítě ve vodě na zádech a na hrudníku má desku. Dokud ji bude potřebovat, nechte mu ji tam.
Jak odstranit strach z potápění?
Některé děti, zejména ty starší, mají strach z potápění. Je důležité na jejich strachu zapracovat a snažit se ho odstranit. S tréninkem začněte raději v bazénu, kde pod vodou krásně vidí. V rybníce u vás před domem to půjde trochu hůř. Nejlepší je házení různých věcí na dno bazénu a jejich lovení. Děti tuto zábavu milují, nebojte se, že z nich děláte lovecké psy. Nejdříve začněte házet věci na mělčině a jak bude strach opadávat, jděte do větší a větší hloubky. Pokud chcete ještě větší zábavu a zajistit, že se dítě opravdu nebude bát, lovte s ním a hrajte hru, kdo vytáhne kroužek rychleji nebo více.
Než skočí do vody
Než začnete s jakýmkoliv nácvikem plavání ve vodě, vysvětlete dítěti, jak moc důležité je skákat jen do známých vod. Vždy, než skočí do nějakého vodního prostoru, musí si zkontrolovat, zda je to bezpečné, je tam dostatečná hloubka a nikdo tam neplave.
I skok do vody se musí děti naučit, aby tam nepadaly jak kameny. První je pád ze sedu, pak ze dřepu, ze stoje, z destiček a z bloku. Postupně mohou děti padat pozadu, na bok i po hlavě. Tento nácvik je lepší nechat kvalifikovaným instruktorům, kteří naučí dítě, jak to dělat správně.
Co zkusit profesionály?
Pokud nejste zase tak perfektní plavci nebo si nejste jistí, že vaše plavecká technika je úplně správná, nechte výuku plavání svého dítěte raději na odborníkovi. Kvalifikovaní trenéři vědí, jak mají učit, aby to děti bavilo, znají mnoho fíglů a postupů. Ve skupince se děti i raději a rychleji učí. Profesionální trenér také zná přesnou metodiku výuky plavání a dodržuje jí. Dítě se učí postupně jednotlivé plavecké postupy tak, jak je třeba.