Není žádným tajemstvím, že většina chlapců je velice aktivní, hlasitá a jejich hry občas trochu drsnější. Než se ale jejich výchovy začněte děsit, projděte si pár našich tipů, které vás udrží v klidu i při výchově těch největších rošťáků.
Ještě než jste měli děti, nejspíš jste si představovali, že ty vaše si budou v budoucnu tiše prohlížet knížky a skládat si věže z kostiček. Byli jste přesvědčeni o tom, že nikdy nebudou zlobit, křičet a dělat neplechu a vy s nimi nikdy neztratíte trpělivost. Jakmile se ale rodiči stanete, rychle si uvědomíte, že děti mohou být hlučné a někdy je s nimi těžké pořízení. Zejména kluci jsou obvykle energičtější, fyzičtější a agresivnější než dívky. Samozřejmě i tady existují výjimky, a ne všichni kluci nebo holky jsou stejní. Pokud však máte doma klasické představitele mužského pohlaví a občas máte pocit, že z nich přijdete o rozum, máme pro vás pár tipů, které vám pomohou zvládnout jejich výchovu.
Sledujte přílišnou bojovnost
Možná se trochu bojíte, když váš malý chlapeček chce střílet z pistolí nebo ho lákají různé střílející hry na tabletu či PC. Ale to, co občas rodiče vidí jako násilí (když ve hře chlapec zastřelí zlého chlapa), dítě vidí jako možnost zachránit celý svět. Předstírejte ve hrách různé postavy a fantasy agresi – ať už je to policista a lupič nebo zombie apokalypsa – může to být užitečný způsob pro chlapce, jak mohou pochopit správné a špatné. Navíc takové hry často podporují přátelství a sebevědomí.
Mnoho rodičů odmítá kupovat meče, zbraně apod. Ale ono většinou dříve nebo později dojde k tomu, že se mečem stane jakákoliv tyčka, která se kde nachází. Kluci prostě mají v sobě tu touhu zachraňovat svět, bojovat a ochraňovat nevinné. Vyvěste proto bílé vlajky a udělejte to nejlepší, co můžete. Pořiďte hračky vhodné pro jeho věk. Nápaditá hra je totiž v pořádku, pokud dítě nechce nikomu ubližovat.
Snažte se pomoci svému dítěti zvládnout empatii, frustraci a umění porozumět pocitům druhých. Tímto způsobem se děti mohou naučit, že ubližování druhým není správné a mají možnost být více v souladu s ostatními. Také trochu drsnější hry a větší konkurence mezi chlapci v dětství je normální. Pokud vás však jejich hra až příliš znervózňuje, přesměrujte aktivitu mladších dětí na jinou činnost, která nejlépe zahrnuje nějaký pohyb. U starších dětí už můžete zkusit konverzaci. Bavte se o tom, proč vám určitý typ hry nepřijde v pořádku. Snažte se vést konstruktivní rozhovory.
Dobré chování
Je jedna věc, které by se měli rodiče vyvarovat. Nereagujte na agresivní hru vlastním agresivním chováním. Ačkoliv výprask nebo vynadání možná špatné chování zastaví, rozhodně ho neřeší a děti, které jsou často takto přísně trestány, se s mnohem větší pravděpodobností dopustí další agrese v dlouhodobém horizontu. Místo toho s dětmi jednejte laskavě, přímo a zdvořile. Ujistěte se, že je dostatečně chválíte, když dělají něco správně. Zajímejte se o jejich zájmy, vysvětlujte a klaďte otázky. Pokud se dobře starají o své hračky a uchovávají si v paměti to, co jim říkáte, chvalte je.
Povzbuzujte jejich emoční projev
Když je v chlapcích rozvíjena aktivní role v přijímání svých pocitů, může být pro ně snazší o nich i mluvit. Vysvětlení emocí pomůže rozptýlit obavy a snížit pravděpodobnost emocionálního výbuchu. Malému klukovi mohou pomoci pochopit pocity různé modelové situace, kde se dají vyjádřit vlastní emoce. Pokud se o citech nebojí mluvit ani otec, je to pro dítě ten nejlepší vzor. Mužskému pohlaví to obvykle chvíli trvá, než dokáží mluvit o svých myšlenkách a pocitech. Buďte trpělivá a povzbuzující.
Je-li však jasné, že je něco v nepořádku, ale váš syn o tom nechce mluvit, vyhýbejte se tomu, že ho budete nudit. Prostě ho jen obejměte a ukažte mu, že jste tam a kdykoliv připravena ho vyslechnout, až bude připraven mluvit.
Ukažte laskavost a citlivost
Chlapci, navzdory častým průpovídkám, nejsou jako pytel blech. Chcete-li rozvíjet jejich citlivější stranu, vysvětlete jim důležitost laskavosti půjčováním hraček svým kamarádům. Také hezké chování k domácím mazlíčkům dělá své. Přečtěte si příběhy mužů z historie, kteří podporovali mír a bojovali za rovnost lidí.
Hledejte příležitosti k rozvoji pozitivních mužských rolí v životě vašeho syna – naplánujte si čas s tatínky, staršími bratry, strýci a dědečky. Ukažte svým chlapcům, že soucit, láska a pocity nejsou nic špatného a že není pravda, že chlapi nikdy nepláčou.
Nesnažte se o dokonalost za každou cenu
Možná doma nemáte dokonale uklizeno, ale někdy nejlepším způsobem, jak dosáhnout klidu mysli, je nechat věci prostě plout. Pamatujte, že špína vás šťastnou neudělá, ale vzpomínky na zábavnou hru a skvělé chvíle s dětmi přetrvávají roky. Přestaňte leštit svou domácnost kartáčkem na zuby. Uvědomte si, že dokonalá čistota vás neudělá šťastnou. Nemusíte mít všechno perfektní. Raději si užívejte života se svými chlapci (a samozřejmě i děvčaty). Nechte děti hrát si v blátě, posílat lodičky po vodě a cákat se v kalužích. Pokud jsou děti zdravé a není zima, dokáže hadice vyřešit většinu problémů s bahnem.
A co hluk ve vaší domácnosti? Vytvořte hřiště pro děti v přestavěném suterénu nebo využijte pokoj, který je dál od společných pokojů. Když vám ale i přes veškerá opatření třeští z toho rámusu hlava, vezměte děti na hřiště, do parku nebo do lesa. Nechte je uvolnit se, křičet a křičet a uvolnit svou energii. Když se do syta vyřádí, rozhodně budou doma mnohem klidnější a s chutí zasednou ke stolu ke svačině či rovnou k večeři.