Menu
PředškolníVěk.cz
Zdraví dětí

Má vaše dítě vysokou teplotu bez příčiny? Možná ho trápí syndrom periodických horeček

Martina Mádlová

Martina Mádlová

14. 11. 2019

Přichází pravidelně každý měsíc a na pár dnů dítě úplně vyřadí. Periodická horečka často zamotá hlavu nejen rodičům, ale i lékařům. Její původce je totiž neznámý a musí se čekat, až postupně zmizí.

Zjistit důvod těchto horeček není jednoduché. Běžně horečka doprovází onemocnění horních dýchacích cest a angíny. Když se zjistí, že dítě má například streptokok, přistoupí se k léčbě antibiotiky, která jej spolehlivě zabijí. Dalším původcem onemocnění je pak vir, kde antibiotika nezaberou. Nemoc musí odejít sama, vy jen můžete hlídat horečku a čekat.

Periodická horečka může představovat problém

Horečnaté stavy, které se často opakují, představují větší problém. Některé infekční nemoci, kdy lékař nedokáže najít původce, mohou být spojené s autoimunitními nemocemi, jako jsou: Crohnova choroba, ulcerozní kolitida, vaskulitidy nebo jde o onemocnění způsobené poruchou vrozené obranyschopnosti.

K nim patří monogenní periodické horečky, což je velice vzácné onemocnění a pak častější syndrom PFAPA. Ten provází opakované záchvaty horečky a k tomu i záněty ústní sliznice, afty, záněty nosohltanu a krčních mízních uzlin.

Proč tyto horečky vznikají se zatím úplně neví. Ovlivňuje je imunitní systém a také chronické záněty na krčních mandlích.

Nejčastější druh periodické horečky – PFAPA

Syndrom se objevuje u batolat a předškolních dětí. Horečky trvají asi 3-6 dnů a provází je i nějaké příznaky jako angína. Ovšem nelze prokázat infekčního původce. K horečkám se přidává i únava, bolesti hlavy, bolesti břicha, nevolnost, zvracení, průjem a bolesti kloubů. Horečkám nepředchází žádné příznaky. Děti se jeví jako naprosto zdravé a nemají žádné obtíže.

Protože příznaky syndromu jsou u dětí velmi podobné, rodiče je mohou poměrně spolehlivě odlišit od klasických infekčních stavů. Chybí další projevy (rýma a kašel). Hodnoty CRP bývají zvýšené nebo vysoké. Není to ovšem důvod k nasazování antibiotik, protože ty stejně nezabírají. Často je ovšem lékaři stejně předepisují, když nemohou přijít na příčinu onemocnění.

Projevy horečky

PFAPA syndrom charakterizuje periodická vysoká horečka nad 39°C. Jak jsme již zmínili, projevuje se afty a dutině ústní u dítěte, zánětem sliznice, nosohltanu, zduřením nebo infekcí krčních uzlin. Syndrom se od běžných viróz liší hlavně několikadenní vysokou horečkou. Záchvaty tohoto onemocnění se objevuje asi jednou za měsíc. Poté nastává zase zdravé a klidné bezpříznakové období.

Léčba periodické horečky

Nemocné děti mohou dostat jednu dávku léku s obsahem kortikoidu – Prednison. Když pomůže do šesti hodin, je hodně pravděpodobné, že se jedná právě o syndrom periodické horečky. Jedna dávka dítěti neublíží, ale může mu ulevit při vyčerpání. Žádná další léčba neexistuje. Můžete jen podávat léky snižující teplotu, jako je Paralen nebo Nurofen apod. Periodická horečka naštěstí odejde po několika dnech stejně rychle, jako přišla.

Onemocnění není nakažlivé, protože je spojené s poruchou přirozené obranyschopnosti. Nezpůsobují jej viry nebo bakterie.

Odstranění krčních mandlí jako řešení

Když je diagnóza PFAPA jasná a dítě trpí na horečky opravdu často s vysokými zánětlivými parametry a ani kortikoidy dostatečně nezabírají, navrhne někdy lékař odstranění krčních mandlí. Tento zásah je určitě účinný (i když někdy se horečky po čase znovu vrátí), ale ne každý rodič k němu chce přistoupit a raději vyčkává, až horečky odejdou samy.

Diagnóza posledních let

Syndrom periodických horeček PFAPA patří mezi poměrně nové diagnózy posledních let. Zatím není detailně popsána příčina onemocnění. Určitě se ale vyskytovala i v minulosti. To se velmi často přistupovalo k odstranění krčních mandlí u dětí, když se u nich často opakovaly angíny a další potíže, které jsou s onemocněním spojené. Později se ale ukázalo, že jejich odstranění není vždy tím nejlepším řešením, provádí se tento úkon u dětí mnohem méně a jen, když je to opravdu nezbytné.

Pro děti, kterým se opakovaně horečnaté stavy vrací, byla založena v Praze na Klinice dětského a dorostového lékařství všeobecné fakultní nemocnice ambulance pro periodické horečky. Zde sledují dětské pacienty s klasickými obtížemi, které opakující se horečku doprovází. Děti podstupují detailní vyšetření, především kvůli odlišení vzácných typů periodických horeček, které jsou vázané na geny.

Ohodnoťte tento článek:
1

Právě čtete

Má vaše dítě vysokou teplotu bez příčiny? Možná ho trápí syndrom periodických horeček