Prázdniny jsou v plném proudu a mimo příjemných věcí musíme občas čelit i těm nepříjemným. Mezi ně se dozajista řadí také klíšťata. Aktivní jsou stále a v horkých dnech ještě víc. Proto byste měli sebe i své děti pravidelně kontrolovat, zda se vám tento malý tvor někam nepřisál. A pokud ano, ihned se ho zbavte. Jak správně vyndat klíště?
Je důležité si uvědomit, že každé klíště může být infekční a podle toho s ním také zacházet Nepotírejte ho žádnými krémy, nerozmačkávejte mezi nehty. Než se pustíte do jeho odstraňování, nandejte si raději rukavice, popřípadě si nezapomeňte ihned po akci pečlivě umýt ruce. Celou proceduru zahajte desinfekcí místa a také ji tak ukončete.
Jak postupovat při odstraňování klíštěte
- Prohlídka: pečlivě prohlédněte dítě ze všech stran. Klidně se na něm mohlo uchytit i víc než jedno klíště. Jejich oblíbená místa jsou podkolenní jamky, třísla, podpaží, za ušima nebo i ve vlasech. Na přisáté klíště nikdy nenanášejte žádné oleje či masti. Jakmile by se začalo dusit, mohlo by vyvrhnout obsah střev do rány, což výrazně zvyšuje riziko nákazy.
- Pomůcky: k odstranění si připravte desinfekci, rukavice, pinzetu, speciální háček nebo kartu. Tyto věci jsou přímo určené na vyndávání klíšťat. V nouzové situaci vystačíte i se svými prsty a můžete vyndat klíště jen jimi (třeba někde venku), ale opravdu jen v nouzi. Celou proceduru nikterak neodkládejte, protože čím déle je ta malá černá potvůrka přisátá, tím více se zvyšuje riziko nákazy.
- Začněte s odstraňováním: natáhněte si rukavice a vydezinfikujte místo přisátí (v tomto případě nejsou odborníci jednotní. Někteří se přiklánějí k desinfekci před i po vyndání a jiní jen poté, co už je klíště venku). Pomocí klíštěk, pinzety či karty se zářezy kývejte klíštětem pomalu ze strany na stranu, snažte se i trochu povytahovat a čekejte, až se uvolní. Jakmile je venku, opět celé místo dezinfikujte. S klíštětem netočte a netlačte mu na zadeček.
- Likvidace: klíště vhoďte do záchodové mísy nebo zabalte do kousku papíru a spalte. Nikdy ho nemačkejte nebo neštípejte mezi prsty.
- Sledování: místo přisátí v následujících několika týdnech sledujte. Červená skvrnka je normální. Kdyby se ale začala zvětšovat a uprostřed se objevilo světlé místo, jděte ihned k lékaři.
Zájem o kroužky je pořád obrovský. Populární je florbal, letos děti přilákala legorobotika
Vyšetření klíštěte
Pokud chcete vědět, zda bylo klíště něčím infikováno, můžete ho odeslat na vyšetření. Nutné je, aby mělo zadeček. Pokud vám v ráně zůstala kusadla, pošlete i bez nich. Jestliže máte klíště přetržené, pošlete všechny kousky. Zabalte ho do plastové sáčku, zkumavky či malé lahvičky nebo do malé krabičky, kterou pak zabalíte do bublinkové fólie a vložíte do pěnové obálky. Malinkaté klíště dejte do balíčku na kousku odličovacího tamponu nebo na papírovém kapesníku. Zašlete ho doporučeně nebo doneste osobně do sběrných míst či laboratoří. Nezapomeňte k balení přidat i objednávku vyšetření.
Klíště zašlete k analýze do týdne v případě zjišťování klíšťové encefalitidy, na ostatní onemocnění stačí do dvou týdnů. Výsledky máte obvykle v ruce do tří pracovní dnů. Za příplatek je možné někde dostat i expresní vyšetření během jediného dne.
Vyšetření klíštěte nehradí zdravotní pojišťovny a musíte si ho uhradit sami. Za jednu analýzu zaplatíte cca 500 Kč až 1000 Kč.
Jak naložit s pozitivním výsledkem?
To, že klíště má pozitivní výsledky na přítomnost viru, neznamená automatickou nákazu. Značí jen její zvýšené riziko. Záleží ovšem na dalších faktorech. Mezi ně patří doba přisátí klíštěte a imunita dítěte nebo dospělého člověka. Pozitivní výsledky ale určitě konzultujte se svým lékařem.