Menu
PředškolníVěk.cz
Zdraví dětí

Kvasinková infekce se nevyhýbá ani malým holčičkám. Jak jí poznat?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

2. 10. 2019

Snad každá žena alespoň jednou za život pozná, jak nepříjemná může být kvasinková infekce. Bohužel se ale nevyhýbá ani těm nejmenším. Některé holčičky potrápí ještě dřív, než vůbec jdou poprvé do školy. Jak poznat, že vaši dceru něco takového trápí a jak ji rychle ulevit?

Normálně žije v pochvě celá řada mikroorganismů, které nikterak neškodí. Nejdůležitější z nich je kvasinka Candida albicans. Když ale dojde k narušení rovnováhy a poševní mikroflóra je nějak rozhozená, začnou se kvasinky urychleně množit a výsledkem jsou pak nepříjemné poševní záněty.

Základem všeho je prevence

Kvasinková infekce se u holčiček v jejich intimních partiích neobjevuje zase tak často, ale rozhodně to není úplně výjimečné onemocnění. Často přichází spolu s nějakým jiným problémem (zánět močových cest, léčba antibiotiky nebo třeba při cukrovce). Více se infekce objevují v létě, kdy je horko a dívky nosí těsné kalhoty, zůstávají po koupání v mokrých plavkách nebo si nedávají pozor na prochlazení. Stejně tak vadí i příliš velké množství chlóru ve vodě, který může podráždit a narušit poševní rovnováhu.

Kvasinková infekce a její projevy

Mezi nejčastější projevy patří nesnesitelné svědění v intimních místech. Patří k prvním příznakům. Malé holčičky se tam neustále drbají a ty, které jsou ještě na plenách, ji budou chtít všemožně sundat. Dalším doprovodným příznakem je hustý bělavý nebo tvarohovitý výtok, který nezapáchá. Nepleťte si to ovšem s vaginózou. Když se objeví slabší či hojnější a vodnatý výtok s „rybím zápachem“, není to kvasinková infekce. Dalšími příznaky může být i nadýmání nebo velká chuť na sladké, protože právě cukry jsou dokonalou živnou půdou pro množení kvasinek.

Děti nemusí existující oční vady pociťovat. V předškolním věku je přitom poslední možnost některé řešit

Jak se léčí kvasinková infekce u dívek?

Než začnete s jakoukoliv léčbou, obraťte se nejdříve na dětského gynekologa. Je totiž možné, že vaše holčička má jiný problém než zrovna kvasinkovou infekci. Může to být i jen běžná vyrážka apod. Lékař provede stěr z pochvy a podle toho nasadí léčbu. Někdy to může být jen mastička a jindy čípky tzv. na míru. Vyšetření se není třeba bát, není bolestivé.

Upravte jídelníček

Velmi důležitá je pro boj s kvasinkami úprava jídelníčku. Kvasinky se živí sacharidy, takže je musíte co nejvíce omezit. Mezi sacharidy patří hlavně:

  • obiloviny a z nich hlavně bílá mouka. Jáhly, pohanka, špalda, oves apod. jsou v podstatě v pořádku,
  • ovoce,
  • sladká zelenina,
  • zrající sýry a jiná jídla s plísněmi, kvasnice,
  • jednoduché cukry,
  • mléčné výrobky.

Ke změně jídelníčku přidejte ještě probiotika a prebiotika, která mohou být významnou pomocí. Udrží v pořádku imunitu a pomáhají nastolit zdravou střevní mikroflóru. Oblíbeným preparátem je Hylak Forte, který ale nechutná zrovna dobře, takže může být problém ho do dítěte vůbec dostat. Další možností jsou i různé kefírové houby, mléčné a vodní kefíry apod.

Molusky u dětí. Co to je a jak se jich účinně zbavit?

Oblečení a prací prášek

V boji s kvasinkami pomůže i volba vhodného pracího prášku. Volte šetrné a nejlépe přírodního složení, který neobsahuje žádné chemické a dráždivé složky. V tomto případě lze doporučit například Sonett Neutral či Ecover Zero (sama mám vyzkoušeno).

Pokud chodíte do bazénu, nezapomeňte vždy po koupání dívku opláchnout a převléknout. Také umělá vlákna na oblečení nejsou vhodná. Minimálně spodní prádlo vybírejte z nějakých přírodních.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Kvasinková infekce se nevyhýbá ani malým holčičkám. Jak jí poznat?