Kolik kroužků je tak akorát? Poznáte, když je dítě přetížené?
Alexandra Fiedlerová
14. 8. 2018
Nabídka kroužků a mimoškolních aktivit je nepřeberná. Už kojenci mohou chodit na plavání, batolata na angličtinu a co teprve školáci, ti by je nejraději vyzkoušeli všechny. Co když je ale těch kroužků na dítě moc, jak se to projeví?
Kroužky kam se podíváš
Když se zeptáte kterékoliv maminky ve vašem okolí na kroužky jejího dítěte, začne vám sáhodlouze vysvětlovat, na jakou aktivitu který den její miláček chodí. Nejrůznější zájmové činnosti jsou zkrátka aktuálně v kurzu. Chodí na ně už kojenci a batolata. Jejich nabídka je široká také ve školkách a školách.
Děti, často pod vlivem kamarádů, chodí domů a hlásí, na jaký další kroužek chtějí chodit. Jsou i takové, které si vybrat neumějí nebo nechtějí. Jenže i ty rodiče pod tlakem okolí, že kdo nechodí na kroužky, není in, alespoň k nějakému přesvědčí.
Nutno říci, že kroužky nejsou zlo, naopak, umožňují dětem sportovat nebo rozvíjet jiný, třeba hudební nebo výtvarný talent, učit se jazyky a podobně. Rodiče do nich děti hlásí v dobré víře, že jim dopřejí něco, čeho oni sami moc neměli. Případně jim kroužky přijdou lepší alternativou než odpoledne s Play Stationem.
Někdy se však počet zájmových aktivit zvrhne tak, že dítě nemá prakticky žádný čas samo pro sebe. Nemůže jen tak lelkovat, a to už je špatně.
Každé dítě je jiné
Výběr kroužků je potřeba podřídit dítěti. Každé je jiné a má jiné potřeby. Zatímco jedno je klidné, baví ho knížky či šachy a vystačí s jedním kroužkem týdně, jiné má energie nevyčerpatelné zásoby a několik sportovních aktivit týdně mu naopak pomáhá se zklidnit.
Když je děťátko malé, neumí si samo říct, co by ho bavilo. Výběr za něj provádějí rodiče. Vůbec to nevadí, protože u kojenců a batolat jde většinou o mírné aktivity, které je nezatěžují. Samozřejmě pokud miminko lekce celé probrečí, pak je na zvážení, zda v nich pokračovat.
Už předškolní dítě ale většinou umí říct, co by se mu líbilo a co by chtělo vyzkoušet. Naslouchejte mu!
To je totiž na kroužcích to nejdůležitější, daná činnost musí dítě bavit. Nemělo by tam chodit proto, že si to přejí rodiče nebo že tam chodí kamarád, ale protože je to něco, u čeho si odpočine a načerpá novou energii.
Výběr aktivity v každém případě přizpůsobte temperamentu potomka a jeho zájmům. Není nic horšího, než když si rodič kompenzuje své nenaplněné ambice skrz dítě. Pokud chtěl být tatínek hokejista, může se stát, že bude svého syna do hokeje tlačit stůj co stůj bez ohledu na to, že toho baví spíše malování. To může napáchat velké škody na dítěti a jeho vztahu k rodiči i k nenáviděnému kroužku.
Jak často na kroužek?
Období nástupu do školky a do školy je pro dítě náročné. Musí si zvykat na nové prostředí, pravidla, paní učitelku i ostatní děti. Zapojuje se do mnoha aktivit ve školce, musí dávat pozor ve vyučování a psát úkoly. Na dítě je toho docela dost. Proto se doporučuje, aby v tomto období dítě mělo kroužků co nejméně. Dobré je s nimi začít třeba až v druhé půlce roku, až se ve škole rozkouká. Nic mu neuteče.
Obecně se doporučuje, aby děti navštěvující mateřskou školu neměly více než dva kroužky týdně. Ideálně v rámci školky nebo někde, kde s nimi rodič po celou dobu trvání aktivity je. Jeden z kroužků by měl být sportovní, druhý tvořivý. Školní děti mohou mít 3 až 4 zájmové činnosti týdně, dle temperamentu. Alespoň jedna z nich by měla být sportovní.
Každé dítě by mělo mít alespoň jedno odpoledne v týdnu volné, aby si mohlo hrát a relaxovat. Zkrátka dělat si, co chce.
Když je kroužků moc
Někdy se kroužky nabalují plíživě. Dítě začne docházet na sport, trénink je zpočátku jednou týdně, pak dvakrát až třikrát plus se k tomu přidá víkendový turnaj. Dítě najednou jedním kroužkem tráví několik odpolední týdně a navíc i volný den určený k odpočinku, což narušuje rodinný program.
Pokud je toho na dítě moc, začne se to na něm postupně projevovat. Najednou se chová ošklivě nejen k rodičům, ale také ke spolužákům a učitelům. Je unavené, podrážděné a plačtivé. U některých dochází ke zhoršení prospěchu ve škole. Mohou se přidat také poruchy spánku a imunity.
Pokud tyto příznaky pozorujete u vašeho dítěte, zkuste zrevidovat, do kolika kroužků chodí. Jestliže je jich moc, nějaký uberte. Dítě není stroj. Je důležitější, aby bylo šťastné, než supervýkonné.
Navíc z dětí, které mají rozplánovanou každou minutu dne, se stávají dospělí, kteří neumí vydržet sami se sebou a bez plánu.
Při výběru mimoškolních aktivit pro své dítě proto buďte umírnění. Několik aktivit, které budou dítě bavit, mu určitě prospěje. Díky nim si osvojí nové dovednosti a seznámí se s novými kamarády. V okamžiku, kdy ale začne váš potomek měnit své chování, je podrážděný, napjaty a úzkostný, zkrátka neprojevuje se standardně, zbystřete a zamyslete se, zda na něj těch zájmových aktivit není příliš mnoho. Má právo být dítětem, jen tak si hrát, lítat po venku a odpočívat. Ze všeho nejdůležitější totiž je, aby bylo šťastné.