Tak dlouho čekáme, až začnou mluvit a pak se těšíme na to, až zase zmlknou. V určitém věku dochází k tomu, že děti začnou hovořit o těch druhých, a ne vždy v dobrém. Naučte je, že mluvit o druhých za jejich zády není slušné a ani férové. Je důležité, aby uměly respektovat ostatní.
Ošklivé zvěsti, zašeptaná tajemství a trapné komentáře se začínají šířit jako požár hlavně u školních dětí mezi osmi a devíti lety. V tomto věku používají drby k experimentování s tím, kolik síly a vlivu mají nad ostatními. Také to dělají proto, že chtějí být více populární. Naštěstí můžeme dítěti pomoci zjistit, že to není správné a rozhodně si takovým chováním nezískají víc přátel.
Oddělte neškodné řeči od těch škodlivých
Když budete poslouchat rozhovor několika dětí, nejspíš se budou bavit o všem možném a ne škodlivém. Pár poznámek ale často bude negativních a potencionálně škodlivých. Vaše dítě by ale mělo vědět, že takové drby mohou někomu jinému uškodit, stejně jako nepříjemné škádlení, i když to dělají děti.
Ochrana soukromí druhého
Vaše dítě si může myslet, že pokud to, co říká, je pravda, a ne pouze jeho názor, že to nejsou drby. Samozřejmě to tak není. Zároveň ale nelze požadovat, aby dítě nikdy nic o druhých neříkalo. To nedokáží ani dospělí, natož děti. Jen ho musíte naučit, jaká témata jsou už mimo hranice. Vysvětlete mu, jaké otázky by mohl být citlivé (rozvod či jiné rodinné situace), trapné (nemoc ve škole) nebo vyloženě špatné.
Podporujte přátelství
Možná budete občas v pokušení říct svému dítěti, že mluvit o spolužácích za jejich zády jim neublíží, ale podle některých studií odborníků se ukazuje, že v tomto věku je to naopak. Děti, které si více povídají na rovinu a z očí do očí se svými vrstevníky tvoří mnohem lepší a silnější přátelství. Místo toho je upozorněte na jeden z největších negativních důsledků takových řečí. Pokud budou oni o druhých mluvit, když s nimi nejsou, dopadnou úplně stejně. Také jim vysvětlete, že existují i jiné způsoby než pomlouvání, aby získali blízké přátelství a že dělat skvělé věci se svými kamarády bude mnohem zábavnější, než je dělat bez nich. Vymyslete pár nápadů, jako je například vytvoření nějakého společného projektu, přihlášení se do sportovního klubu apod.
Budujte důvěru dítěte
I když některé děti jen zřídka začínají šířit zvěsti, může pro ně být velmi těžké odolat jejich poslouchání nebo dokonce opakování. Vysvětlete svému dítěti, že fakta se míchají a zkreslují, když se drby šíří od člověka k člověku a že je stejně nepříjemné být hlavním terčem zvěstí, jako je šířit.
Vaše dítě by také mělo vědět, kdy už musí upozornit učitele či jiného dospělého na to, co slyšel od jiných, protože některé řeči mohou ublížit fyzicky i emocionálně. Samozřejmě je špatné třeba i podvádění v testu apod. A pokud se dítě cítí v rozpacích, že má něco takového sdělit učiteli, může mluvit o problému s vámi a požádat o pomoc s řešením problému.
Pomlouvání, drby a řeči za zády nikdy úplně zastavit nelze. Ani mezi dětmi a ani mezi dospělými. Rozhodně je lze ale minimalizovat. A když budete trpělivě vysvětlovat svému dítěti, že takové řeči mohou druhému ublížit, hrozí mnohem menší riziko, že se na nepříjemných drbech bude podílet.