Lidé se k sobě navzájem nechovají zrovna hezky a sprostá slova jsou běžnou součástí jejich slovníku. Jak potom mají mluvit děti, když to slyší na každém rohu? Není to právě malý problém, ale má řešení. Jak se zachovat? Vysvětlit, mlčet, vynadat? Především jít příkladem.
Vysvětlit malému dítěti, že se některá slova neříkají, zvlášť když je slýchá velice často i z blízkého okolí, není jednoduché. Často takové slovo používají s velkou chutí a vědí i velice přesně, kdy ho mají použít. Musíme ovšem také říci, že když se s takovými slovy děti nesetkávají, obvykle se bez nich v dětství obejdou nebo je velice rychle přestane bavit je používat. Problémem jsou samozřejmě školky, školy a starší sourozenci.
Děti zkouší a experimentují
Jakákoliv naše reakce na použité nevhodné slovo, ať už je to smích nebo pobouření, vyvolá o slovíčko velký zájem. Naše přehnaná reakce láká k častému opakování. Dítě má tak trochu pocit, že s jeho pomocí má rodiče tak trochu „v hrsti“. To by samozřejmě dopustit neměli. Dětem vysvětlete, že podobné nadávky vůbec není vhodné používat, ale klidně a bez přehnaných emocí. Děti často zkoušejí, jaká bude reakce dospělých na nějaké jeho chování či výrazy. Podle toho se učí, co je v pořádku a co už není. A rodiče jsou tu od toho, aby jim pomohli se v tom zorientovat, ale bez dalších nadávek nebo trestů.
Co všechno se děti mohou naučit z partnerského vztahu rodičů?
Nastavte zrcadlo
Jestliže doma běžně mluvíte sprostě a používáte nejrůznější slova, za která by se i dlaždiči styděli, těžko můžete chtít po dítěti, aby mluvilo jinak. Ději jsou našim zrcadlem, proto je důležité na to myslet. Každému se pochopitelně občas stane, že mu nějaké to slovíčko ujede. Ale i to má jednoduché řešení. Omluvte se za svůj výraz a vysvětlete dětem, že vám to uteklo, ale vy takto vůbec mluvit nechcete. Děti to přijmou a více se tím zabývat nebudou.
Neřešte věci stále dokola
Čím více něco rozebíráte, tím je to horší. Zejména když se to týká zapovězených slov. Zakázané ovoce vždycky nejvíc chutná. Proto raději volte jednoduché vysvětlení: Tohle slovo je opravdu ošklivé, já tak nemluvím a tatínek také ne, přejeme si, aby si ho nepoužíval ani ty.“ Nepřidávejte slovu na důležitosti, nedávejte najevo zbytečné emoce a vynechte květnatá vysvětlování. Hlavně tehdy, když dítě neví, co vlastně daná vulgarita znamená, ale jen ji opakuje
Dítě ovlivňuje rodina, kamarádi i média
Dospívající děti mají často pocit, že jistou dávku vulgarity musí používat, protože jsou tak více „cool“ a mohou se vymezit vůči rodičům, i když je to trošku hloupý způsob.
Často je to tak, že čím menší sebevědomí dítě má, tím menší má pocit vlastní ceny a nahrazuje si to takto. Děti s normálním sebevědomím, které nemají problém samy se sebou, nemají potřebu dokazovat stále něco svému okolí a ani nepoužívají sprostá slova v každé druhé větě. Na sebevědomí dětí je potřeba pracovat už od raného dětství.
Vulgární výrazy a úleva od bolesti
V britském časopise NeuroReport byla před několika lety uveřejněná studie zabývající se souvislostí mezi vulgární mluvou a tlumením bolesti. Bylo prokázáno, že použití sprostého slova u někoho, kdo tak běžně neumí, slouží v momentální situaci k utlumení pocitu bolesti.
Nadávání spouští s velkou pravděpodobností i fyzickou reakci. Podle autorů tím lze vysvětlit i vznik klení i proč nadávky přetrvaly dodnes.
Jak docílit úspěchu
- Položte svému dítěti otázku, zda ví, co znamená slovo, které použilo a kde se ho naučilo.
- Řekněte mu, že tato slova jsou neslušná a říkají je lidé hlavně ve chvíli, když jsou naštvaní a neumí v tu chvíli vyjádřit své pocity.
- Dítěti také sdělte, že lidem může být velmi nepříjemné, když uslyší takovou nadávku z jeho úst.
- Můžete klidně i zmínit, že vaše rodina tak nemluví a je to vaše pravidlo.
- Věřte dítěti, že dokáže vymyslet i jiné způsoby komunikace a projevování se.
- Vymyslete si seznam alternativ a náhradních slov, když potřebuje vyjádřit hněv. Může zkusit běžné slovíčko „zlobím se“ nebo zkusit nějaké svoje vymyšlené názvy, ale přijatelné. Pokud dítě ještě neumí číst, opakujte mu je, jinak je napište na papír a pověste na viditelné místo.
- Pokud má dítě potřebu používat vulgarismy, řekněte mu, že to nesmí být nikdy před ostatními lidmi. Může popustit stavidla svému vzteku třeba u sebe v pokoji nebo v koupelně.
- Nezakazujte všechna slovíčka dětem, protože úspěchu docílíte jen těžko. Spíše mu připomeňte, že ostatním je to nepříjemné.
- Někdy děti používají nadávky jen proto, aby získali pozornost rodičů. Tehdy je potřeba se zamyslet, zda problém není úplně někde jinde.