Menu
PředškolníVěk.cz
Chystáme se do školy

Jak vybrat první telefon pro dítě a nezruinovat přitom peněženku

Martina Mádlová

Martina Mádlová

30. 8. 2019

Ač mělo dříve na základní škole mobilní telefon jen pár jedinců, dnes je to spíš naopak. Vstup do první třídy mnozí rodiče považují za důvod, proč jej koupit. Je to pochopitelné. Díky telefonu se můžete s dítětem kdykoliv spojit a ty chytřejší dokáží ulehčit i se školními povinnostmi a správné aplikace hodně naučit. Jaký telefon dítěti opatřit? Stačí levnější a úplně obyčejný nebo se vyplatí trochu připlatit?

Existuje velký předpoklad, pokud tomu tak již není, že se mobil stane základní výbavou každého školáka. Přiznejme si to na rovinu, jen málokdo dnes nějaký smartphone nevlastní. Většina dětí ho obdrží v první nebo ve druhé třídě. Pokud nad ním uvažujete i vy, ale máte obavy z toho, aby dítě nemělo telefon v ruce neustále, domluvte si předem jistá pravidla a důkladně vysvětlete, jak ho bezpečně a efektivně používat.

Levnější mobilní telefony

Už jste se rozhodli, že si vaše dítě chytrý telefon zaslouží. Protože však chodí teprve do první třídy, nehodláte do něj investovat žádné velké peníze. Co když ho někde zapomenete nebo ztratí? Pokud máte podobné obavy, opatřete dítěti model, který spadá do nižší střední třídy a není tak nákladný jako výkonnější kusy.

Ty nejlevnější, úplně obyčejné mobily, seženete už do dvou tisíc korun. Obvykle poskytují jen základní funkce, nemají příliš dobrý fotoaparát nebo vysokou paměť, ale pro začátek určitě stačí.

Pokud hledáte trošku výkonnější stroj, budete si muset lehce připlatit, ale stále se dají sehnat kvalitní kousky do třech tisíc korun už s 5Mpx selfie fotoaparátem, zajímavou pamětí i velkým displejem.

Znáte pojem nomofóbie? Strach ze ztráty telefonu či signálu může hrozit i vašemu dítěti

Starší školáky zajímá výkon i výdrž baterie

Přiznejme si to na rovinu. Starší děti už na smatphonech velmi rády hrají nejrůznější hry. Pokud to nepřesáhne únosnou mez a mají i další zájmy, nemusíte se za to na ně zlobit. Samozřejmě už byste měli zasáhnout ve chvíli, kdy je nic jiného už nezajímá, a telefon nedají z ruky.

Na hraní her už potřebují chytrý telefon, který má alespoň větší RAM i interní paměť. Bezrámečkový displej s kapkovitým vykrojením je tak akorát a hodí se přesně do ruky. Vybírejte také zařízení, které má schopnost snižovat emise modrého světla, ať si dítě zbytečně neunavuje oči. Za necelé čtyři tisíce seženete smartphone s uhlopříčkou 5,5 palců a se 3 GB RAM, která už ledacos zvládne. A nechybí ani fotoaparát na selfie i zážitky z cest.

V pubertě mladé zajímá hlavně fotoaparát

Mladé teenagery není tak jednoduché uspokojit. Obvykle mají svůj vysněný telefon už dávno vybraný a s velkou pravděpodobností tomu rozumí i lépe než vy. Rozhodně nemá smysl snažit se je opít rohlíkem. Je-li to jen trochu možné, dejte dítěti určitý finanční limit a nechte ho, ať si vybere samo nebo si na zbytek částky vydělá na brigádě.

Pokud má být mobil dárek, prozkoumejte pořádně trh. Mnoho společností vyrábí telefony, které jsou zaměřené právě na mladé lidi. Ti dnes chtějí hlavně fotit a natáčet. Proto by fotoaparát telefonu pro puberťáka měl mít alespoň 8 Mpx a světelnost minimálně f/2,2, aby mohli fotit i v noci.

Důležitá je i velikost displeje, protože mladí obvykle razí heslo „čím větší, tím lepší“. Pět palců je minimum. Na všechny fotografie, videa, film i hry je vhodné vybírat Full HD nebo vyšší rozlišení.

Nepodceňujte výkon. Měl by být schopen zvládnout i náročnější používání. Vybírejte tedy čtyř a vícejádrové procesory, které disponují alespoň 2 GB RAM.

Možná se teď držíte za hlavu a říkáte si, že takový telefon už bude nad vaše finanční možnosti. Máte štěstí, protože slušný kousek, který má co nabídnout, seženete už za necelé čtyři tisíce. Pokud bude dítko toužit i po snímači otisků prstů, stačí jen trochu připlatit, ale pořád se vejdete pod hranici pěti tisíc.

Samozřejmě se ceny mobilních telefonů mohou vyšplhat mnohem výše. Jsou už ale opravdu kvalitní s kovovým tělem, snímačem otisků prstů, velkým Full HD displejem, plnou konektivitou s LTE a NFC, nadupaným procesorem i velkou operační paměťí a vyjdou vás na částku kolem deseti tisíc.

Jak na kapesné u dětí? Potřebuje ho vůbec vaše dítě?

A co předškoláci?

Ptáte se, zda byste mohli koupit mobilní telefon už dětem v předškolním věku? Samozřejmě mohli, ale asi jeho hlavní funkce (telefonování a psaní zpráv) ještě příliš nevyužije. Pokud jim chcete nějakou elektronickou hračičku pořídit, možná by byl vhodnější tablet, kam stáhnete chytré aplikace, které mohou u dítěte rozvíjet pozornost i motoriku.

Nezapomeňte na kryt mobilního telefonu

Dětem padají z ruky věci každou chvíli, a tak při výběru mobilního telefonu myslete na jeho bytelnost. Dejte přednost odolnějšímu modelu s kovovým tělem. Nepodceňujte ani koupi vhodného krytu, protože skvěle chrání přístroj a navíc jsou dnes k dostání takové kousky, které ze smartphonu udělají originální kousek, který vaše dítě odliší mezi všemi.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak vybrat první telefon pro dítě a nezruinovat přitom peněženku