Správně vybraný batoh či aktovka pomůže vašemu malému špuntovi v nošení těžkých učebnic. Nevybírejte tedy batoh jen podle motivu, ale také podle ergonomie. Čím dalším se při výběru řídit?
Aktovka nebo batoh?
Pokud tápete, zaměřte se na hlavní rozdíly mezi batohem a aktovkou. Zatímco aktovka má jednu komoru dělenou na více přihrádek, pevnou konstrukci a stabilní dno, batoh může být tvárnější s více kapsami na drobnosti, měkkým nebo tvrdým dnem a zádovou konstrukcí, která aktovce chybí.
Aktovka může být pro dítě přehlednější, snáze se v ní zorientuje a v oddělených kapsách může mít dítě sešity a učebnice pro každý jeden předmět. Má pevné dno, takže sešity se neohýbají a nemačkají se. Batoh má zase spoustu kapes, často také postranní kapsy na pití či speciální kapsy na svačinu.
Jak správně vybrat batoh?
Pokud jste se rozhodli pro školní batoh, rozhodně se neřiďte jenom přáním dítěte, které chce mít za každou cenu batoh s motivem oblíbené postavičky. Myslete na to, že dítě bude v batohu nosit těžké učebnice, a správný batoh musí mít pevnou zádovou konstrukci, aby si dítě pod tíhou neničilo páteř a ramena. Obvykle je zádová konstrukce vyrobena z lehkého hliníku.
Ideální velikost takového batohu je dle norem ČSN 40 cm na výšku, šířka pak nesmí přesáhnout ramena a hloubka se musí vejít do 21 cm. Ideální je také batoh, který je opatřen bederním pásem pro uchycení. Ten pomůže správně rozložit váhu po zádech.
Dalším důležitým prvkem jsou popruhy. Ty by měly být široké alespoň 4 cm, kvůli klíčním kostem, dostatečně dlouhé a hlavně nastavitelné v širokém rozsahu.
Jak správně nastavit batoh na zádech?
Při správném usazení batohu má váš prvňáček dostatečnou volnost okolo krční a bederní části páteře. Batoh by měl sedět stabilně a nenaklápět se ani do stran, ani dozadu. Horní část tašky by pak neměla přesahovat výšku ramen, spodní část zase linii boků. Popruhy by měly přiléhat k tělu přibližně v polovině klíčních kostí.