Menu
PředškolníVěk.cz
Chystáme se do školy

Jak reagovat, když má dítě obavy z prvního školního dne?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

27. 8. 2019

První školní den znamená pro rodiče jistou úlevu, ale pro děti zase nepříjemný návrat k povinnostem. Ranní vstávání, učení, dělání úkolů nebo třeba změna školy nemusí být po dvou měsících volna úplně jednoduché. Proto je vhodné vytvořit doma pravou předškolní atmosféru pár dní předem. Shodují se na tom i dětští psychologové.

Jenže jak na to? Dítě může třeba chodit poslední týden prázdnin spát dříve a ráno dříve vstávat. Tipů ale existuje víc.

Manuel Lopez Leon, psycholog z Brookdale Medical Center říká, že děti mohou cítit při návratu do školy nebo při svém úplně prvním dni v ní úzkost. I když na to někdy zapomínáme, pro děti to může být náročné a ti citlivější v sobě ukrývají celou řadu obav. Lékař radí připravovat potomky tak, aby si zvykaly na nový školní režim. Rodiče by také měli naslouchat obavám dětí z učitelů, spolužáku nebo dokonce možné šikany.

Konec léta zkrátka doléhá úplně na všechny. Některé děti pociťují šimrání v břiše, protože přijdou noví učitelé, uvidí opět spolužáky a naučí se něco nového. Dá se říci, že se těší. Jiné děti to mají problematičtější a mohou začít špatně spát nebo méně jíst, častěji plakat, a dokonce i odmítat do školy vůbec jít.

Různé starosti a věk dítěte

V každém věku se děti bojí něčeho jiného. Předškoláci mohou mít potíže s odloučením od rodičů, zvlášť když jsou zvyklí být s nimi pořád. Také se často bojí různých praktický věcí, třeba toho, jak najdou v té velké škole záchod nebo že si nenajdou kamarády. Podobné obavy probíhají hlavami i starších dětí přecházejících na novou školu

Jestliže se vám zdá, že váš potomek má z něčeho obavy, zeptejte se ho, co ho trápí. Dobrá komunikace a skutečně projevený zájem dokáží vyřešit spousty problémů. Občas stačí jen ujistit je, že vše zvládnou nebo že nemají mít strach se kdykoliv obrátit na paní učitelku.

Prázdniny netrvají věčně. Jak děti připravit na jejich konec?

Buďte pozitivní

Myslete pozitivně a ukažte dítěti, že má vaší naprostou důvěru, že celou věc zvládne. Klid a úsměv na tváři dokáží udělat divy. Někdy může být zvykací proces trochu delší. Abyste vše trochu odlehčili, můžete připomenout, jak si dítě v minulosti poradilo v některých situacích. Jak to samo zvládlo ve školce, na táboře nebo na kroužku, i když to tam bylo všechno neznámé.

Podporujte sebeovládání

Podle psychologů je velmi důležité podporovat u dětí sebeovládání, ale zároveň je do ničeho netlačit. Rodiče mají ukázat hranice, ve kterých může dítko jednat a hovořit o své nespokojenosti (s rozvrhem, učiteli, spolužáky).

Psycholog a vědecký výzkumník laboratoře sociální psychologie osobnosti z Ústavu sociální a politické psychologie NPAS Vladimir Savinov doporučuje, aby na stížnosti dítěte reagovali oba rodiče, jeden méně mírně a druhý drsněji. Většinou bývá láskyplnější reakce na straně matky a ta druhá na straně otce. A co když má dítě jen jednoho rodiče? Pak prostě musí v jednom rodiči být oba tyto aspekty (hodný i přísný současně).

Úsilí dítěte si zaslouží podporu

Neodmítejte obavy dítěte slovy: „Ty naděláš, nic to není. Zvládli to jiní, zvládneš to také.“ Takové řeči jen přináší další strach, že to v pořádku nebude, že třeba dítko není tak schopné jako ostatní. Mnohem lepším řešením je přiznání strachu a obav. Řekněte klidně: „Vím, že jsi nervózní z nové školy,“ nebo „Máš strach, že už nebudeš ve stejné třídě se svými kamarády?“ Ono není potřeba ani dělat nějaké velké divadlo. Bohatě stačí, když projevíte opravdový zájem a porozumění.

A jak můžete pomoci? Projděte si společně stránky školy, zajděte se na ní podívat. Popovídejte si o tom, jak je možné se s někým seznámit. Ještě lepší by bylo, kdybyste třeba znala nějakou maminku, která má své děti v té samé škole. Můžete se domluvit a seznámit s nimi vašeho syna nebo dceru předem. V rozhovoru nezapomeňte také zmínit, že spousta dětí řeší podobné problémy, i když to třeba není na první pohled znát.

Malé děti často slyší slova jako: „Počkej ve škole, tam už to nebude taková pohoda jako ve školce,“ nebo „Jen se neboj, do čtvrté třídy jsi měl jednoduché učení, ale v páté to teprve začne a budeš mít co dělat.“  Tady byste měli zasáhnout a vysvětlit, že tak dramatické změny se nekonají. I ve škole se dítě potká s kamarády, zažije spousty zábavy atd.

Jak správně vybrat batoh do školy pro prvňáčka

Z prvního školního dne udělejte velkou událost

Každá škola má první školní den trochu jiný harmonogram. Některé drží děti jen pár minut, jinde je to hodina, ale klidně i celé dopoledne. Tyto informace si zjistěte předem, ať pak zbytečně nestojíte před zavřenými dveřmi. Můžete i zjistit, zda máte možnost být ve škole s dítětem (u první třídy). Jestliže můžete mít ve sváteční den volno, určitě si ho zařiďte. Vaše dítě by to moc mrzelo, kdyby ho maminka a tatínek první den nedoprovodili. Až s úsměvem vyjde váš školák ze třídy, vydejte se společně na výlet nebo na něco dobrého. Udělejte z prvního dne ve škole něco nezapomenutelného.

Nezapomeňte také vše zdokumentovat, protože na fotografiích zachytíte jedinečné vzpomínky, ke kterým se všichni rádi v budoucnu vrátíte.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak reagovat, když má dítě obavy z prvního školního dne?