Pouhá mateřština nám v dnešní době už nestačí. Ovládání minimálně jednoho cizího jazyka je proto téměř nutností. Otázkou je, kdy začít s výukou cizího jazyka a jak dítě správně učit.
Kdy začít s výukou cizích jazyků u dětí?
Rozhodnutí, od kdy učit dítě cizí jazyk, je jen na vás. S učením je možné začít v mateřské školce, v první třídě nebo třeba až ve třetí třídě, kdy je učení cizího jazyka povinné. Některé maminky mají pocit, že nejdřív je nutné řešit, jak naučit dítě česky a teprve poté se mohou vrhnout na učení dalšího jazyka. Pravdou však je, že čím dříve se dítě setká s cizím jazykem, tím lépe. Děti totiž mají úžasnou schopnost učit se cizímu jazyku už od svého narození. Dokážou porozumět cizím jazykům i v době, kdy sami ještě neumí mluvit.
Jak učit děti cizí jazyk?
Odpověď na otázku, kdy začít učit děti anglicky, je závislá na věku dítěte. Jiný způsob je potřeba zvolit u dvouletého dítěte a jiný v případě, kdy máte doma pětileté dítě. Velmi malé děti, které ještě neumí dobře ovládat ani svůj mateřský jazyk, však v každém případě učte formou hry. Naopak zapomeňte na jakýkoliv dril a násilné učení.
Domácí vzdělávání. Jak na to, když chcete své dítě učit po svém
Od narození do školky
Děti se učí nejlépe poslechem. Důležitý je pravidelný poslech cizího jazyka a jeho opakování, aby si dítě upevnilo nabyté znalosti. Skvěle to funguje v případě, kdy mluvíte doma střídavě česky a střídavě anglicky, německy či jiným jazykem, který chcete, aby dítě v dospělosti dobře ovládalo. Není nutné, aby jeden z rodičů dítěte byl cizinec, ale je dokázané, že právě děti, které mají jednoho z rodičů cizince, mají největší šanci na brzké osvojení druhého jazyka. Nezbytné každopádně je mluvit na dítě anglicky denně. U starších dětí dobře fungují různé nahrávky, které poslouchají a následně opakují, co slyšeli. Pouštět si doma můžete různé písničky, básničky a pohádky. Pokud sami cizí jazyk neovládáte, svěřte své dítě svěřit jazykové školičce, kde mají s učením dětí zkušenosti a ví, jak vyučovat cizí jazyk.
Předškolní děti
Děti v předškolním věku se cizí jazyk snadno učí formou hry. Velmi častá je proto výuka cizích jazyků dětí ve školkách a na různých kroužcích, kde si učitelky s dětmi zpívají, učí je básničky a vysvětlují jim, jak rozumět přízvuku. Už v tomto věku děti zvládají i rozšiřování slovní zásoby a základy gramatiky.
Dvojjazyčné děti. Jaký vliv má na děti vícejazyčná výchova?
Tipy na učení cizího jazyka
- Nová slovíčka a slovní fráze spojte s vizuálními, sluchovými, chuťovými a pohybovými vjemy. Tak si děti nová slovní spojení lépe zapamatují.
- Hrajte klasické i interaktivní hry v cizím jazyce.
- Pouštějte si pohádky, písničky a básničky a několikrát je opakujte.
- Máte v rodině rodilého mluvčího? Pak se snažte, aby s ním dítě bylo co nejčastěji v kontaktu. Dítě sice nebude rozumět významu toho, co říká, ale bude si všímat jeho výslovnosti.
- Chvalte dítě za každý pokrok a podporujte v něm zvídavost a další chuť do učení.