Možná máte pocit, že když dítěti koupíte vše, co potřebuje, tak vlastně kapesné dostávat nemusí. Není tomu tak. Díky němu se děti učí hospodařit s penězi. Doporučíme vám, kdy je nejlepší s vyplácením kapesného začít a jak má být vysoké.
Kapesné je skvělým prostředkem, jak dítě učit finanční gramotnosti, tedy zacházení s penězi. Věřte tomu, že je lepší, pokud si to natrénuje s vámi, než až po první výplatě.
Kdy s kapesným začít?
Začít se s dětmi bavit o financích můžete už v předškolním věku. Vysvětlujte jim, že peníze rodiče dostanou za to, že pracují. Užitečná je hra na obchod, kdy jim zábavnou formou můžete osvětlit, kolik co stojí a jestli je to drahé. Pomůže, když řeknete, jak dlouho musí být tatínek nebo maminka v práci, abyste si to pak mohli koupit. Předškoláci pravidelné kapesné ještě nepotřebují. Sem tam ale už mohou dostat nějaké drobné, třeba od babičky, a spořit si do kasičky.
Když začne dítě chodit do školy, nastává ideální období pro zahájení výplaty kapesného. Částka se může lišit dle finančních možností rodiny (cca 10 – 50 Kč týdně). Hlavní je pravidelnost, na výplatu nezapomínejte. V tomto věku je dobré dávat kapesné na týdenní bázi, měsíc je pro takto staré dítě příliš dlouhý.
Jakou částku?
Nastavte jednoduchý systém. V první třídě zahajte s 10 Kč týdně, postupně můžete každý rok o 10 korun kapesné navýšit (20 Kč týdně ve druhé třídě, 30 Kč ve třetí a tak dále). Dítě by mělo dostávat přibližně stejnou částku (pokud je to možné) jako jeho spolužáci, aby se necítilo méněcenné.
Na druhém stupni základní školy už může být kapesné vypláceno na měsíční bázi, což lépe kopíruje situaci v reálném světě. Částka by se měla pohybovat mezi 200 až 400 korunami. Na střední škole potom 500 – 800 Kč. Postupně ale zavádějte, že si dítě z kapesného uhradí i nějaké povinné výdaje, například tramvajenku nebo obědy ve škole. Díky tomu se naučí pracovat s finanční rezervou.
Na vysoké škole by částka pro vlastní zábavu měla být asi 1000 Kč měsíčně, v tomto věku si může přivydělávat na brigádách. V případě, že už nebude studovat, ale bude s vámi dále bydlet, oznamte mu, že očekáváte, že bude přispívat na domácnost.
Hotově nebo na účet?
Mladší děti by měly peníze dostávat v hotovosti. Díky tomu si procvičí počty a navíc se nemusíte stresovat, že třeba ztratí kartu.
Obsluhovat vlastní bankovní účet zvládne dítě asi ve 13 letech. Už od 10 let věku dítěte ale můžete zavést přechodný systém, kdy část peněz, pro zábavu, dostane potomek v hotovosti, a druhou část „na účet“. Ten veďte zatím jen vy. Dítě si tam může šetřit třeba na nákup něčeho nákladnějšího.
Na výplatu kapesného nezapomínejte, dodržujte domluvené termíny. U týdenní výplaty v hotovosti si nastavte upomínku do mobilu, u převodu na účet zase trvalý příkaz. Ideálně hned po výplatě, aby na kapesné zbylo. Pokud se výjimečně stane, že nemáte dost peněz, mluvte o tom s dítětem. Vysvětlujte mu, jak se s penězi v domácnosti hospodaří.
Vždy nebo za odměnu?
Řada rodičů řeší, zda má kapesné navázat na pomoc v domácnosti nebo dobré známky. V některých rodinách dokonce vznikají důmyslné systémy odstupňované podle známek – za jedničku 10 korun, za dvojku 5 a tak dále. Pro děti to motivační není, zvláště když jim učení moc nejde. U domácích prací se vám zase může stát, že bez finanční odměny nebude dítě doma chtít nic dělat. Vám za to, že chystáte večeři nebo vynášíte koš s odpadky, taky nikdo neplatí.
Finanční odborníci proto doporučují, aby kapesné bylo vypláceno vždy, bez vazby na chování nebo výsledky. Případně aby byla stanovena pevná částku, kterou vyplatíte vždy, a nad ní bonusy za extra výkony. Rozhodně se ale vyvarujte toho, aby za špatné známky dítě muselo platit vám.
Kontrolovat za co utrácí?
Dítě by o svých penězích, mělo rozhodovat samo, ale nenápadný dohled není na škodu. Můžete se ho třeba při pravidelné výplatě kapesného jen tak zeptat, za co plánuje peníze utratit. Poraďte mu, jak to udělat co nejlépe.
Počítejte také s tím, že několik prvních kapesných dítě okamžitě utratí. Rozhodně mu ale hned nedávejte další peníze, jinak se ze situace nepoučí.
Motivujte ho k šetrnému zacházení s penězi. Pokud touží po něčem opravdu drahém, řekněte mu, že když si našetří polovinu částky, druhou mu přispějete vy.
Jestliže dítě přešvihne třeba účet za telefon, půjčte mu peníze, ale trvejte na tom, že vám je ve splátkách vrátí. Klidně i s úrokem. Tím ho můžete ochránit před braním si nesmyslných půjček hned, jak dosáhne plnoletosti.
Jaké jsou tedy výhody kapesného?
Dítě se díky kapesnému od malička naučí hospodařit s penězi. Bude znát jejich hodnotu a vědět, že se netisknou v bankomatu, ale že je na jejich získání třeba vynaložit úsilí. Bude umět šetřit a odložit svoji spotřebu, aby si mohlo pořídit něco hodnotnějšího později. Naučí se ovládat bankovní účet, může si také natrénovat, na jakém principu funguje půjčka.
Finanční gramotnost je velice důležitá a bohužel se ji dítě ve škole úplně neučí. Díky kapesnému však můžete svého potomka postupně učit znát hodnotu peněz, což mu velice usnadní zorientování se v reálném světě, až odpustí vaše ochranná křídla.