„Mě to vůbec nebaví.“ „Proč se musím učit a nemůžu jít ven?“ „Matematika je hrozně nudná a nikdy se jí nenaučím. Nemůžu radši číst?“ Také tyto otázky znáte? Objevují se vždy, když se mají děti učit? Znamená to jen jedno, vaše dítě nemá dostatečnou motivaci k dané činnosti. A nemusí to být jen úkoly, ale klidně i domácí práce nebo cokoliv jiného. Jak takovou situaci řešit?
Školáci často ztrácejí zájem o učení, protože jim nevyhovuje způsob, jak to mají dělat a nevidí v něm smysl. Jenže jak motivovat děti k učení? Motivace je vlastně síla, která každého z nás žene k cíli a ponouká k činnosti. Znáte to sami. Když se cítíte k něčemu motivováni, pracujete velmi usilovně, abyste dosáhli kýženého cíle. Když se ovšem nutíte k něčemu, co vás vůbec nebaví, motivaci velmi rychle ztrácíte.
A u dětí to funguje úplně stejné. Jsou motivované, snaží se do všech detailů, ale jen ve chvíli, kdy je pro ně daná činnost smysluplná a baví je. Když mohou řídit to, co dělají a určovat si směr.
Správně motivovat děti nemusí být vždy jednoduché. Rozhodně se to však vyplatí.
Jak motivovat děti k učení
To, že děti něco nebaví, je pochopitelné a normální. Ani dospělé přece nezajímá úplně všechno. Podívejte se teď na tipy, které vám mohou pomoc řešit situaci, kdy vaše dítě není motivované skoro k ničemu. Ukažte jim, že i učení může být zábava.
Má učení smysl?
Když děláte něco, co má pro vás nějaký smysl, hned se to dělá lépe, i když vás to třeba tak docela nebaví. A s tímhle můžete pomoci i svému dítěti. Vysvětlete mu, proč se má učit zrovna teď nová slova, barvy nebo cokoliv jiného. Samozřejmě to nejde úplně vždy. Rozhodně se o to ale můžete snažit. Navnaďte ho třeba na nějakou zajímavost nebo když bude opravdu potřeba, mu řekněte na rovinu, že i když to úplně nedává smysl, teď se to zrovna naučit musí.
Dítě v nemocnici nikdy neopouštějte. Víte, jaká máte jako rodič práva?
Respektujte jeho silné stránky
Nenuťte dítě, aby chodilo na tanec, když ho mnohem víc baví keramika. Stejně tak se nesnažte vychovat slavného hokejistu z milovníka motýlů. Ať děti využívají to, v čem jsou dobře a jde jim to.
S tím souvisí i volba přiměřeně těžkých úkolů. Když se děti učí to, co už umí, brzy se začnou nudit. U příliš těžkých úkolu je zase efekt opačný a dítě to rychle vzdá. Proto je vhodné volit takové úkoly, které nejsou úplně banální, ale zároveň je dítě stále ještě dokáže zvládnout.
Nechte dítě, ať si určí způsob učení
Každému vyhovuje jiný způsob učení. Někdo potřebuje chodit, jiný sedět, někdo musí mít naprosté ticho a další zase hudbu. Nechte výběr způsobu učení na dětech a klidně jim vyjděte vstříc i s časem, pokud to bude možné. Klidně si může nejdříve odpočinou a teprve pak se jít učit. Také by mělo mít možnost si rozmyslet, zda se chce nejdřív věnovat četbě nebo třeba počítání příkladu.
Netrestejte a nekontrolujte
Metoda cukru a biče určitě fungovat nebude. Dítě by se nemělo nic učit s vidinou zmrzliny nebo čokolády. Když ho odměníte jednou, musíte ho odměnit i podruhé. Stejné špatné jsou ale tresty. Dítě se bude soustředit na jedno z toho a na učení vůbec.
Jak moc máte rádi, když vám někdo stojí za zády a kontroluje každé slovo? Asi vůbec že. A děti jsou na tom stejně. Začnou dělat zbytečné chyby. Také tím jen dokazujete, že učení je nuda a že dítěti nevěříte.
Jak pořadí narození vymezuje osobnost dítěte. Důležité jsou i věkové rozestupy!
Proč? Protože jsem to řekla!
Říkáte to často? Tím ale ukazujete dítěti jen to, že učení nemá smysl, že je to činnost, kterou musí dělat, protože jste mu to nařídili. Jak reagujete vy, když vám něco někdo nařizuje takovým tónem? Jen s velkým odporem. A u dětí to není jiné.
Motivace dětí k učení
Motivace je prostě velmi důležitá a je potřeba, aby nikdy nezmizela. Jen tak vaše dítě zůstane zapálené do poznávání nových věcí a bude se chtít něco nového naučit. Až si zase začne stěžovat na nudu a uvidíte, že je otrávené, zkuste si přečíst naše tipy, a hlavně je vyzkoušet. Existuje velká šance, že se situace u vás doma výrazně zlepší.