Je sobota odpoledne, venku hezké počasí a vaše dítko by s vámi rádo šlo ven. Jenže ještě je potřeba umýt a uklidit nádobí. A vy potřebujete a chcete pomoct. To už se samozřejmě dítěti nelíbí a protestuje všemi možnými způsoby. Místo toho, abyste se jako vždy rozčílila a přikázala mu to násilím, to můžete zkusit jinak: „Víš co, Aničko, tak to nádobí mýt nebudeme a necháme ho takhle špinavé. Večeři si klidně můžeš sníst z toho talířku ušpiněného od špaget. Já si svůj umyji, ale když tobě špinavý nevadí…“
Uvidíte, že představa večeře na talíři špinavém od zaschlých špaget přesvědčí i ty největší zarputilce. Samozřejmě záleží na povaze dítěte i jeho věku. Ale na předškoláka by tento způsob platit rozhodně mohl.
Obrácená psychologie – co je to?
Obrácená psychologie je přesně to, co jsme vám ilustrovali výše. I když to není úplně fér jednání a asi i trošku manipulativní, v některých situacích je takové řešení mnohem lepší a účinnější než křik nebo dokonce výprask. Výhoda obrácené psychologie je v tom, že všichni vyhrávají, protože dítě udělá to, co chcete, a přitom má pocit, že zůstalo vzorným.
Přimět někoho, aby udělal něco, co v danou chvíli nechce, je velice těžké. A u dítěte zvlášť. Musíte je přesvědčit o tom, že to byl jeho nápad. Pomalu ale jistě nabídnete řadu stop, aby bylo možné dojít jen k jedinému závěru. Zároveň ale musíte zůstat naprosto v klidu a obrnit se trpělivostí. Nemůžete to říct na rovinu, ale soustředit se na podněty, které podporují fantazii.
Co dělat, když moje dítě šikanuje druhé
Proměňte celou situaci ve hru
Obrácená psychologie pracuje i s jistou dávkou humoru. Není to manipulace v pravém slova smyslu a mnoho dětí je na ní dost citlivých. Uvidíte, že celé situaci se nakonec společně zasmějete. Pokud chcete tento postup využít, rozhodně se vyvarujte nepříjemné ironie a zesměšňování dítěte. I když je malé a vašim poznámkám nemusí úplně rozumět, rozhodně dost vycítí a ví, že s ním nejednáte upřímně, ale škodolibě nebo se mu posmíváte.
Funguje i na tvrdohlavé děti?
Tato metoda je vhodná zejména pro malé tvrdohlavce. Hlavně pro děti, které jen nerady ustupují ze svých pozic a špatně je přinutíte, aby se čemukoliv a komukoliv podvolily. Je jasné, že nemůžete říct, že by obrácená psychologie fungovala úplně na každé takové dítě. Ovšem rozhodně existuje velká pravděpodobnost, že pomůže, a navíc bude upřímná a zábavná. Děti mohou spolupracovat, a přitom neztratí svou tvář.
Strašíte své děti? Přečtěte si, proč byste to neměli dělat
Obrácenou psychologii musíte chápat správně
Mnoho lidí chápe obrácenou psychologii špatně. Často používáme spíš pasivně agresivní psychologii než cokoliv jiného. Třeba věty: „Je mi jedno, že z té skříně spadneš, když na ní pořád lezeš, jen to dělej klidně dál.“ Jestliže chcete dítě odradit od nějakého činu nebo ho přinutit k akci, musíte být jemní. Nabídněte alternativu, která bude horší, ale podejte to v jiném tónu.
Děti se zaleknout ještě horší možnosti a rády se přikloní k té původní. Rozhodně ale bez pocitu ukřivdění nebo proto, že jste je donutili křikem a výhrůžkami. Spokojeni nakonec budete všichni.