Menu
PředškolníVěk.cz
Chování dětí

Jak funguje dětská paměť? Podporujte ji doma

Martina Mádlová

Martina Mádlová

13. 6. 2019

Dětská paměť nefunguje stejně jako ta naše. Víte, kolik si toho pamatují malé děti? Dá se u malých dětí nějak rozvíjet? Co byste všechno o dětské paměti měli vědět?

Zkuste zapátrat v paměti a najít tu nejranější vzpomínku na své dětství. V kolika letech to bylo? Víte to? Nejspíš vám ale bylo víc, než si myslíte. Dětská paměť má totiž svá specifika. Přitom se rozvíjí ještě před porodem, i když to na první pohled nevypadá. Dítě si zapamatuje hlas maminky v bříšku a po porodu dokáže tento hlas rozeznat mezi všemi. První se tedy rozvíjí paměť krátkodobá a až později ta dlouhodobá. Jak dítě roste, měli byste se snažit ji rozvíjet. Způsobů existuje dost.

Paměť až od dvou let?

Odborníci se domnívají, že není příliš pravděpodobné, aby si děti pamatovaly v dospělosti věci z věku před druhým rokem. Právě v tomto období dochází k výraznému rozvoji paměti. Ostatní vzpomínky se tvoří spíš jen z takových střípků, z informací, které vám vyprávěli apod. Samozřejmě to neznamená, že mladší děti nemají žádnou paměť. Jen není dlouhodobá.

Existuje ještě jedna teorie, proč si děti nepamatují první roky svého života. Podle ní je to proto, že se v tomto období lidský mozek rychle rozvíjí a původní neuronová spojení se zničí, aby mohla být nahrazena novějšími. Spolu s těmito spojeními zmizí i vzpomínky. Další teorie hovoří o tom, že za zapomínání nejranějších zážitků může nerozvinutá řeč. Dítě nemůže o tom, co zažilo hovořit, a tak to zapomene.

Od dvou let se paměť postupně rozvíjí. Krátkodobá pomáhá dětem pamatovat si věci, které se staly v nedávné minulosti, dlouhodobá se zase hodí ve chvíli, kdy si potřebují vzpomenout na jména kamarádů, jak se jezdí na kole nebo skládá puzzle. Jak se budou jednotlivé druhy paměti rozvíjet záleží na tom, jak se získanými informacemi bude zacházet, a ne na kapacitě paměti.

Po třetím roce už mají paměť na takové úrovni, že si dokáží naplánovat pořadí úkolů, aby dosáhly nějakého cíle. Preferují činnosti, které je baví a už si dokáží zapamatovat pojmy, jako jsou barvy nebo čísla. A právě nyní je více než kdy jindy důležité to, aby je rodiče podporovali a pomáhali jim paměť rozvíjet. Podle výzkumu na Pennsylvania State University je pro rozvoj paměti nejdůležitějších prvních osm let života.

Potřebujete rozmluvit své dítě? Máme jednoduché rady, jak na to

Emoční paměť

Mimo zapamatování si konkrétních událostí a věcí je tu ještě tzv. emoční paměť. O tyto vzpomínky se stará jiná část mozku (amygdala), která je vyvinutá hned, co se dítě narodí. Zde se shromažďují vzpomínky na různorodé emoce a pocity (radost, blaženost, spokojenost, pocit bezpečí, strach, hněv i nejistota). Každé dítě si rychle dokáže dát dohromady, s kým se cítí dobře a s kým ne.

Jak rozvíjet paměť u dětí?

Dříve odborníci tvrdili, že strukturu mozku určují genetické informace. Opak je ale pravdou. Aby se mohl mozek správně rozvíjet, je důležitá stimulace, přísun informací a různé aktivity, které podporují rozvoj dítěte. Můžete začít čtením, povídáním, zajímavou hrou pro rozvoj paměti a představivosti. Vhodné je i puzzle nebo pexeso, kde si dítě musí pamatovat obrázky.

Jak motivovat děti k učení bez boje a zbytečných hádek?

Trénujte paměť

Existuje několik možností, jak trénovat dětskou paměť, kreativitu a fantazii. U dětí kolem tří let trénujte posloupnosti jednotlivých úkonů. Ptejte se vždy dítěte, co bude následovat (snídaně, oblékání, čištění zubů, odchod do školky apod.).

Skvělý způsob je i kreslení. Dítě může nakreslit to, co prožilo ve školce, na výletě nebo o prázdninách u babičky. Když kreslit nechce, zkuste si o tom vyprávět. Ví, co mělo na sobě, jaká zvířátka vidělo, kde bylo, jakou zmrzlinu jedlo?

Nemusí se ale učit jen dítě, učit se totiž můžete i vy. Požádejte ho o vysvětlení pravidel Člověče, nezlob se, jak se hraje pexeso, jak se hraje na honěnou. Může vám i převyprávět oblíbenou pohádku. Děti taková činnost obvykle velice baví, rádi poučují rodiče a ukazují, jak moc jsou chytří. Při čtení můžete vynechávat v jednotlivých pasážích a pokládat otázky na to, co jste právě přečetli. Opět je to skvělá zábava pro děti i pro rodiče. A na závěr musíme zmínit i nestárnoucí básničky, písničky a říkadla, která si společně budete říkat a učit se je.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Právě čtete

Jak funguje dětská paměť? Podporujte ji doma