Ochrana přírody, ekologie, životní prostředí a další témata s tím spojená zajímá čím dál víc rodičů. A je to jen dobře. Ti, kdo se o ochranu svého okolí i celé naší planety více zajímají, chtějí, aby tímto směrem směřovaly i jejich děti. Proto je pro ně důležité, vybrat ekologickou školku, kde se děti učí, jak chránit přírodu, recyklovat a chovat se ohleduplně ke svému okolí. Zajímavá vás, jak to funguje?
Již od dětství by měli rodiče vést své děti k zodpovědnosti za místo, ve kterém žijí. Samozřejmě největší příklad pro dítě jsou sami rodiče. Velký vliv má ale i kolektiv, kde se dítě zdržuje. Ať už je to škola, školka nebo ostatní příbuzní. Malé dítě se rádo učí a nasává informace ze svého okolí. To, co se naučilo, pak chce předávat dál.
Ekologické školky
Dnešní doba dává rodičům možnost rozhodnout se, kterou školku pro své dítě vyberou. Mohou volit buď podle vzdálenosti, spádovosti nebo třeba z ohledem na její zaměření a podle svých požadavků a představ. Rodiče mají také možnost volby mezi státní školkou a soukromou. A kdo hledá tu, kde se zaměřují na životní prostředí, jeho ochranu a dlouhodobý pobyt v přírodě, volí ekologickou. Tam si děti osvojí základy ekologické výchovy a zdravého životního stylu pomocí her, aktivit a pohádek.
Ekologické školky děti učí chránit přírodu, žít zdravě, třídit odpad apod. Děti jsou hodně venku na procházkách a výletech. V těchto školkách kantoři podporují sportovní výuku. Snadno se tak setkáte i s cvičením jógy nebo plaváním. Děti mají různé hudební a keramické dílny a výtvarné hodiny.
Druhy mateřských škol. Od poznávání přírody po výuku cizích jazyků
Učitelé organizují aktivity jako je již zmiňované třídění odpadu, sbírání víček od PET lahví pro další zpracování či sběr kaštanů. Děti mohou pěstovat rostlinky, pečovat o malá zvířata a účastní se i nejrůznějších soutěží zaměřených na ekologii.
Všechny tyto aktivity podporují zdraví dětí a jejich tělesnou i duševní kondici. V těchto školkách velice dbají i na stravování dětí, takže se nemusíte bát přemíry sladkostí a nezdravých jídel. Často zde mají děti možnost i bezlepkové stravy nebo veganské či vegetariánské.
Ekologické školky si hodně zakládají na dobré spolupráci rodičů se školkou. Vyloženě doporučují adaptaci a záleží jen na rodičích, kolik času s dětmi stráví. Mohou se účastnit i různorodých akcí.
Počet školek s tímto zaměřením roste, což je jistě pozitivní trend. Bohužel hlavně mezi těmi soukromými a zde si rozhodně připravte peněženku, protože nejsou moc levné. Ovšem najdou se i státní, kde učitelé s dětmi recyklují, krmí zvířata v lese, myslí na zdravé stravování apod. Takových je ale stále příliš málo. Až se budete ptát kam do školky, určitě tu ekologickou minimálně zvažte.
Unschooling: sebeřízené vzdělávání. Dokáží se děti učit samy i bez vedení dospělých?
Naučte dítě milovat a chránit přírodu
Chcete, aby vaše dítě milovalo přírodu jako vy a chápalo její význam? Není to tak těžké. Zkrátka a dobře spolu často choďte na procházky do přírody. Ukazujte si zvířata, rostliny, naučte svého syna či dceru poznávat stromy a ptáky. Vysvětlete jim, proč nemohou trhat ty nádherné kytičky. Učte je respektu k životu a živým bytostem.
Doma rozhodně třiďte odpad. Papír, plast, sklo, plechovky i zbytky jídla. Děti mají vědět, že odpadky se jen tak samy nevytratí. Vysvětlete jim, co se pak s odpady děje. Také na procházkách děti upozorněte, že po zemi se nic nehází. Navštěvujte naučné stezky nebo lese a pomozte svým dětem poznávat a milovat přírodu.