Domácí vzdělávání. Jak na to, když chcete své dítě učit po svém
Šárka Zajíčková
13. 9. 2018
Vzdělávání z pohodlí domova se u nás stále moc často nevidí, ale přesto počet dětí, které využívají domácího vzdělávání, pomalu roste. Rodiče, které se pro „domácí školu“ rozhodnou tak činí z nejrůznějších důvodů. Nejčastěji jde o dlouhodobé onemocnění dítěte, snahu učit ho po svém nebo jít jen více do hloubky. Stejně jako všechno ostatní, má i domácí vzdělávání výhody a nevýhody.
Do školy jen na zkoušky
Tento alternativní způsob vzdělávání se vyznačuje tím, že dítě se zdržuje většinu doby vyučování doma a jeho hlavními vzdělavateli nejsou učitelé, ale vlastní rodiče, případně jimi pověřené osoby. Individuální vzdělávání může na prvním i druhém stupni základní školy umožnit každá škola. Podle školského zákona se však každý individuálně vzdělávaný žák musí podrobit každé pololetí zkoušce z daného učiva, a to přímo ve škole.
Výhody domácího vzdělávání
Svoboda
Děti nejsou svazováni pravidly, která jim říkají, kdy se mohou najíst, napít nebo dojít na toaletu. Domácí vzdělávání nezná ani časová omezení, a proto je možné u některých předmětů jít více do hloubky. Učit navíc své dítěte můžete cokoliv, co vám přijde důležité a co ho zajímá.
Posílení rodinných vazeb
Při domácím vzdělávání neustále posilujete rodinné vazby. Trávíte spolu více času a děti se mohou učit ve známém a milujícím prostředí.
Vzdělávání po celý den
Když učíte dítě doma, může trvat vzdělávání po celý den. Když do něj zahrnete i přípravu večeře, čtení knih nebo domácí práce, učení nikdy nekončí.
Správná výchova
Když děti vzděláváte doma, nehrozí, že by pochytili od jiných spolužáků neslušné chování nebo se staly terčem šikany. Domácí vzdělávání vám umožňuje jít svým dětem příkladem a budovat u nich tu správnou morálku a dobré způsoby.
Zdraví
Ve školním kolektivu neustále kolují viry a bakterie. Chytit virózu, chřipku nebo angínu není pro děti rozhodně nic těžkého. Když děti učíte doma, můžete se lépe starat o jejich zdraví, chodit s nimi ven za hezkého počasí, nechat je proběhnout na čerstvém vzduchu a když jim není dobře, tak je naopak nechat v klidu vyležet v posteli.
Rozvíjení talentu
Při domácím vzdělávání brzy poznáte, na co má vaše dítě vlohy či talent a co ho nejvíce baví. Jeho talent můžete dál rozvíjet a nesvazovat se učebními osnovami.
Kolik kroužků je tak akorát? Poznáte, když je dítě přetížené?
Nevýhody domácího vzdělávání
Socializace
K nevýhodám patří jisté odloučení od ostatních dětí. To lze však jednoduše nahradit různými kroužky a setkáváním se s dalšími dětmi v odpoledních hodinách a o víkendech.
Čas
Domácí vzdělávání vám ukrojí spoustu volného času. Je třeba se na vše předem připravit, abyste mohli dětem věnovat dostatek času i prostoru.
Nervy
Ne každý má na domácí vzdělávání nervy, a proto v žádném případě není pro každého. Pokud o tomto způsobu vzdělávání svých dětí přemýšlíte a nemáte stále jistotu, promluvte si s rodiči, které domácí vzdělávání praktikují, a vžijte se do jejich kůže. Navštívit může i různé internetové diskuze domácí vzdělávání a teprve ve chvíli, kdy budete mít k dispozici veškeré informace, se rozhodnete.
Pro koho je domácí vzdělávání vhodné?
- Děti zabývající se vrcholovým sportem
- Šikanované děti, jejichž psychický stav nedovoluje další docházení do školy
- Často nemocné děti, které se potýkají s velkou absencí ve škole
- Děti se specifickými vzdělávacími potřebami
- Děti, jejichž rodiče jsou silně věřící nebo chtějí žít více v souladu s přírodou
- Dětí, jejichž rodiče mají na úroveň běžných českých škol vyhraněný názor a chtějí je vzdělávat jiným způsobem
Jak je domácí vzdělávání rozšířené?
Skvělý přehled udává domácí vzdělávání mapa, na které můžete jasně vidět, v jakých městech a vesnicích se nachází rodiny praktikující tento alternativní způsob vzdělávání. Uvidíte tak, že nejen Praha domácí vzdělávání podporuje, ale i další místa České republiky. Školy podporující domácí vzdělávání jsou rovnoměrně rozeseté po celé zemi.
Druhy mateřských škol. Od poznávání přírody po výuku cizích jazyků
Domácí vzdělávání – podmínky
O povolení k domácí vzdělávání dítěte rozhoduje ředitel školy, kam je žák přijat pro plnění povinné školení docházky. Pro povolení musíte nejprve vyplnit žádost o individuální vzdělávání, která musí obsahovat jméno a příjmení, rodné číslo, místo trvalého pobytu, období, ročník a pololetí. Připojit je třeba také informace o tom, kdy bude žák individuálně vzděláván, jaké pro něj vytvoříte podmínky, kde ho budete učit a jakým způsobem jste vyřešili materiálně-technické zabezpečení vzdělávání a podmínky ochrany zdraví individuálně vzdělávaného žáka. Nakonec budou potřeba i doklady o vaší kvalifikaci učit, vyjádření školského poradenského zařízení a další skutečnosti, kterou mohou mít na vliv vzdělávání žáka vliv.