Dítěti nerostou druhé zuby? Nelekejte se, stálý chrup se utváří až do 12 let
Šárka Zajíčková
18. 5. 2019
Trápí vás chybějící druhé zuby vašeho dítěte? Podle stomatologů se není čeho bát. Dítě má pro růst druhých zubů spoustu času. Prozradíme vám, za jak dlouho obvykle vyroste druhý zub a v jakém pořadí se zuby nejčastěji prořezávají.
Výměna mléčných zubů za stálé
Mléčné zuby se za stálé mění kolem 5. – 6. roku věku, kdy se zárodky stálých zubů začínají probouzet. Faktem je, že druhé zuby rostou za mléčnými. Jako první se vytváří korunka, později přichází na řadu zubní kořeny. Kořen roste a postupně tlačí korunku nahoru. Korunka cestou nahoru rozpouští kořen mléčného zubu, který je nad ní. Jakmile je druhý zub připravený se prořezat, kořen mléčného zubu je téměř rozpuštěný. Mléčný zub se nakonec začne viklat a později vypadne.
Jak vypadá dětský chrup a počet zubů? Obrázek mléčného chrupu najdete snadno v internetových vyhledávačích. Dítě má minimálně do 5. roku věku 20 mléčných zubů a za stálý chrup se začínají měnit kolem 5. roku.
V jakém pořadí rostou zuby?
Obvykle se jako první začne viklat dolní střední řezák. Už v této chvíli se dětem často začíná prořezávat i první zub stolička. Nové šesté stoličky se mohou objevit už ve chvíli, kdy dítě ještě žádný stálý zub nemá. Jako další začíná růst horní střední řezák a objevují se také všechny postranní řezáky. Tehdy je typické, že se výměna zubů na rok zastaví a růst pokračuje až po roční pauze.
Jakou používat zubní pastu u dětí a kdy si mohou děti čistit zuby samy?
Opožděné prořezávání
Pokud se dítěti neprořeže ani jedna stálá stolička do 8 let, jedná se o opožděné prořezávání. Většinou je na vině genetika nebo mechanická překážka v podobě špatné resorpce mléčného zubu, jizvy nebo zubní vady. Jak se v tomto případě zachovat? Pokud dítěti nerostou zuby, navštivte raději dětského zubaře, který zjistí příčinu. Stomatolog může dítěti provést rentgen, na základě kterého zjistí, zda je stálý chrup založený nebo ne a navrhne optimální řešení.
Žraločí chrup
Některým dětem začnou růst stálé zuby hned vedle zubů mléčných, které se zatím neviklají. Tento stav je ale poměrně častý a není důvodem k panice. Podle zubařů je žraločí chrup u dětí běžný a na růst druhých zubů vliv nemá. Mléčné zuby se v těchto případech začnou velmi rychle viklat a brzy vypadnou.
Stálého chrupu se můžete dočkat až ve 12 letech
Od 9 do 12 let se dítěti postupně vymění všechny mléčné zuby za stálý chrup. Dole nejčastěji vypadne jako první špičák, následuje dočasná čtyřka a nakonec pětka. V horní čelisti je to pak nejprve čtyřka následovaná pětkou a nakonec špičákem. Konkrétní pořadí výměny zubů je ale individuální a může se lišit. Jsou známé dokonce i případy, kdy lidem zůstaly mléčné zuby i v dospělosti.