Oproti svým vrstevníkům je bázlivější, musí si všechno dobře rozmyslet, než něco podnikne, pomalu si zvyká na nové lidi. Soužití s introvertním dítětem může být někdy náročné. Najít si k němu cestu ale rozhodně dokážete. Jak poznat, že máte doma introverta? Na co si dát při výchově pozor?
Před zhruba 80 lety definoval pojmy extrovert a introvert švýcarský psycholog Carl Gustav Jung. Ten věřil, že sklony k jednomu nebo druhému nám předurčuje genetika i zkušenosti z nejranějšího dětství. Můžete si i všimnout, že často patří tichá a klidná holčička k podobně založené matce. Když má však extrovertní rodič introvertní dítě, dochází doma k zajímavých a náročným situacím. Pochopit introverta totiž není úplně jednoduché. Zjistěte, jací vlastně jsou. Když jejich světu začnete rozumět, naučíte se lépe chápat potřeby svého dítěte.
Jak poznat introverta?
- Nejraději si hraje sám nebo s jedním či maximálně dvěma kamarády.
- Příliš nemluví a má potíže se seznamováním. Obvykle nezahajuje rozhovor jako první a něž se zapojí do rozhovoru, raději chvíli naslouchá.
- Nemá potřebu sdělovat ostatním své zážitky.
- Často mají potíže s tím, když někdo naruší jejich soukromí a komfortní zónu.
- S blízkými lidmi nemají problémy komunikovat. S cizími je to mnohem horší.
- Nemilují návštěvy, ať ty, které přijedou k nim domů nebo ty, na které musí jet.
- Introvertní děti jsou nejradši, když si mohou o samotě pravidelně hrát. Nevadí jim, když musí být ve svém pokoji za zavřenými dveřmi.
- Jsou to dobří posluchači.
- Často bývají jakoby duchem nepřítomné.
- Trvá jim déle, než si rozmyslí odpověď.
Kolik kroužků je tak akorát? Poznáte, když je dítě přetížené?
Jak vychovávat introvertní dítě?
Možná je pro vás svět introverta velkou záhadou, a tak trochu matoucí. Ptáte se sami sebe, proč vaše dítě nechce více mazlit, proč chce být o samotě a nechce si povídat. Dělám něco špatně? Jsem špatný rodič? Jenže ono to není o vás a nevypovídá to nic o vašich schopnostech jakožto rodiče. Když si introvertní dítě zaleze k sobě do pokoje, nemá vás méně rádo a ani není naštvané. Není s ním nic v nepořádku. Pro něj je to prostě normální a vy to tak musíte začít brát. Jak na to?
Dopřejte mu samotu
Mnoho lidí má strach, že když nechá dítě trávit čas až příliš často o samotě a nebude se ptát na jeho pocity, že je s ním něco v nepořádku a že ho zanedbává. Samozřejmě, takové projevy mohou provázet i depresi, ale zrovna i introvertních dětí nijak nevybočují z normálu. Ony potřebují svůj prostor, dejte jim ho. Pokud nemůže mít vlastní pokoj, mělo by mít alespoň nějaký koutek, kam nikdo jiný nebude smět. Třeba i oddělený závěsem.
To, že chce být dítě samo, nemá nic společného s vámi. Každodenní činnosti (chození do školy, učení, kroužky apod.) ho vyčerpávají. Proto po příchodu domů chce často jen zalézt do svého koutku s oblíbenou hračkou nebo knížkou a obnovit síly. Pak teprve je schopnost se s vámi bavit.
Neutahujte si z něj
Nikomu nikdy není příjemné, když si z něj ostatní utahují. Pro introverty je to pak ještě horší. Ne vždy dokáží takový humor pochopit a strávit. Spíše ho vnímají jako útok na svou osobu. Než budete vtipkovat na adresu svého dítěte, dejte si pozor na to, aby to uneslo.
Neříkejte o něm, že je „stydlivý“
Když budete před dítětem neustále opakovat, že je stydlivé, může si myslet, že s touto vlastností už nikdy nic neudělá a nemůže jí ovládat. Ještě více pak zaleze do své ulity, která mu brání v tom, aby lépe komunikoval s ostatními lidmi.
Nenuťte ho se obklopovat kamarády
Introvertům bohatě stačí, když mají jednoho nebo dva kamarády. Ve velkých partách je moc často neuvidíte a jim to vůbec nevadí. Nemají potřebu se příliš socializovat. Tím, že ho k tomu budete nutit, mu rozhodně víc přátel nezískáte a jeho povahu nezměníte. Spíše naopak. Budou ještě vyčerpanější a podrážděnější. Ono i s dvěma kamaráda může mít dítě mnohem lepší vztah, než kdyby jich mělo deset.
Nežádá o pomoc
Introverti často řeší své problémy spíš vnitřně a moc o nich neumí mluvit. A to zejména v případě dětí. Často se tak dozvíte o tom, co dítě trápilo klidně až s několikaletým odstupem. Dětí se můžete ptát, ale musíte skutečně poslouchat a zároveň nevyzvídat. Řeknou vám jen to, co sami budou chtít.
Do školy v 5 letech. Co vše zvážit u zářijových a říjnových dětí?
Na nové věci si musí zvykat
Když má dítě problém seznamovat se s novými lidmi nebo si zvykat na nové věci, nemusíte a ani nemáte ho zcela izolovat. Na obojí ho ale zvykejte postupně a respektujte pomalé tempo. Dítě se nejdříve osměluje v menších věcech a později se přidají i ty větší.
Sport pro introverta
Najít vhodný sport pro takové dítě může být také poměrně velký oříšek. Překvapivé množství je jich mezi hokejovými brankáři. Dobré je i tancování, ale s tím, že se třeba domluvíte s instruktorem, že dítě nebude chodit na představení. Velmi vhodnou volbou je i atletika. Je tam sice kolektiv, ale je to individuální sport, a navíc dává dítěti hodně do dalšího sportovního života. Zkusit můžete i lezení. Dítě poleze samo a dokáže překonat spoustu překážek svým vlastním tempem. Zajímavá je i jízda na koni, jóga nebo lukostřelba.