Astma u dětí není konec světa. Neznamená to, že dítě nemůže sportovat a věnovat se tomu, co má rádo. Je ale potřeba, aby bylo správně a včas léčeno. Jak poznat příznaky astmatu, které dokáží být velmi nevinné a dost subjektivní?
Astma je jedno z nejčastějších chronických onemocnění u dětí a jejich počet stále narůstá. Může se projevit v jakémkoliv věku dítěte, ale nejčastěji k tomu dochází kolem pátého roku života. Abyste předešli zbytečným komplikacím s touto nemocí spojené, neotálejte s návštěvou lékaře, jakmile začnete mít podezření.
Rizikové faktory pro vznik astma:
- alergie,
- někdo v rodině trpí astmatem nebo má alergie,
- opakované respirační onemocnění,
- malá porodní váha,
- kouření v těhotenství i po narození dítěte v jeho přítomnosti,
- často i sociální situace rodiny,
- k astmatu mají větší sklony chlapci.
Začínající astma příznaky:
- astmatický kašel: časté záchvaty kašle, které se objevují při hře, v noci nebo při smíchu,
- sípání: projevuje se spíš při výdechu než nádechu,
- větší únava: kašel, sípání i snaha popadnout dech vyčerpávají. Také často probdělé noci k únavě přispívají,
- bolest a tlak na hrudi: může být způsobena zúžením svalů kolem dýchacích cest,
- dušnost: lehká či těžká,
- promodralé rty a kůže (cyanóza): pacient nemá dostatek kyslíků a může to být už závažný důsledek astmatu. Ihned vyhledejte lékaře.
Astma u dětí nepodceňujte
Počet dětí, které mají průduškové astma, narůstá nejen u nás, ale po celém světě. Toto onemocnění postihuje děti i dospělé v jakémkoli věku. U nás jím trpí přes 800 tisíc lidí a číslo nejspíš ještě poroste.
Bohužel o příčinách vzniku se spíše jen spekuluje, ale jistota není žádná. Určitou roli hraje dědičnost i znečištění životního prostředí. Mnoho lidí si myslí, že astma vlastně až tak závažné není. Ti, kteří jím netrpí, ale neví, o jak závažnou nemoc vlastně jde, když se neléčí. Může jít i o život.
Při astmatu se zužují dýchací cesty, a navíc je v nich chronický zánět. Jak se průdušky zužují, dochází k dýchacím potížím a objevuje se astmatický záchvat u dětí nebo u dospělých. Onemocnění v současné době nelze úplně vyléčit a ani mu předejít. Samozřejmě ho lze utlumit a držet v klidové fázi vhodně zvolenou léčbou i určitými úpravami ve svém životním stylu.
Jak probíhá léčba?
Astma se úplně vyléčit nedá, to je potřeba říct hned na začátku. Rozhodně se ale dá léčit a cílem takové léčby je, aby byla nemoc pod kontrolou a nezpůsobovala žádné obtíže. Člověk pak může prakticky úplně normálně žít bez výraznějších omezení. Nemá žádné příznaky nebo jen minimum, a dokonce často ani nemusí používat úlevové léky. Krátkodobé zmírnění akutních potíží prostřednictvím těchto léčiv příliš k ničemu není. Oni sice pomohou s tou konkrétní situací, ale neřeší příčinu. Proto je tak důležitá preventivní léčba protizánětlivými léky. To jsou dnes hlavně kortikosteroidy. Ty se podávají v šetrné inhalační formě, což je skvělé, protože se podávají jen v minimálních dávkách do průdušek, což snižuje možnost nežádoucích účinků. Jsou bezpečné i pro malé děti.
Jak se astma u dětí diagnostikuje?
U malých dětí je o něco náročnější určit, zda jde o astma nebo ne. U těch starších už se dá něco odvodit podle lékařské historie, příznaků a vyšetření.
Lékaři se budou zajímat o veškeré problémy s dýcháním, které vaše dítě v minulosti postihly. Musíte si vzpomenout i na další astmatiky v rodině, na alergie, ekzémy či jiné plicní onemocnění. Problémy svého dítěte popište do nejmenších detailů. Má kašel? Sípe při dýchání? Bolí ho na hrudi, trápí ztuhlost svalů, je velice unavené? Také informujte lékaře o tom, jak často a kde se příznaky objevují.
Při vyšetření lékař v první řadě vyšetří srdce a plíce stetoskopem. Obvykle následuje rentgenové vyšetření a spirometrie. Tento test měří funkčnost plic. Výsledky pak pomohou stanovit diagnózu i určit, jak moc závažné astma je. U dětí pod pět let se toto vyšetření provádí těžko, proto se lékař spoléhá na rodinou anamnézu a popsané příznaky.
Brýle a děti. V jakých případech je musí nosit? Je možné se očních vad zbavit?
Kdy jít k lékaři?
Astma není radno podceňovat, protože některé záchvaty mohou být i ohrožující na životě. Ke zhoršení může vést i akutní zánět horních cest dýchacích a infekce virového původu. Astma se může zlepšit a u poloviny dětí dokonce odezní. Aby k tomu mohlo dojít, je opravdu nutné přistoupit včas ke vhodné terapii. V drtivé většině případů ale musí probíhat celoživotní léčba, aby nedocházelo ke zhoršení. Proto se vydejte k lékaři vždy, když máte jakékoliv podezření. Vždy je lepší přijít zbytečně než s naplno rozjetým astmatem.
S lékařem pak poctivě spolupracujte, abyste malému astmatikovi co nejvíce zpříjemnili život. Když se dítěti uleví a příznaky na první pohled odezní, neznamená to, že nemoc je zvládnutá.