Menu
PředškolníVěk.cz
Chování dětí

Anglie, Německo nebo Itálie. Jak vychovávají děti v zahraničí?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

10. 11. 2019

U nás v České republice máme určité představy o výchově dětí. Ty se mohou hodně lišit od toho, jak své děti vychovávají v dalších zemích světa. To je úplně normální. Různé národy mají jinou povahu, zvyklosti i přesvědčení. Důležitou roli hrají i kulturní rozdíly. Podívejte se, jak to vypadá jinde. Třeba se necháte inspirovat.

Jak vychovávají děti v Anglii nebo třeba v Norsku? Některé zvyklosti pro vás možná budou trošku zvláštní a jiné zase docela milé. Ne nadarmo se říká „jiný kraj, jiný mrav“.

Anglie

V Anglii je velmi oblíbená tradice chův a au-pair. Rodiny na nich nechávají velkou část zodpovědnosti. Ve výchově svých dětí kladou rodiče velký důraz na zdvořilost a fair play. Jedno z prvních slůvek, které své děti učí, je „share“ (podělit se). Maminky pečlivě dohlíží na to, aby se děti o hračky střídaly a půjčovaly si je. Na klouzačkách se nesmí předbíhat a na houpačce pravidelně střídat. Když starší děti udělají něco špatného, často jsou poslány někam stranou tzv. zlobivý schůdek, kam si chodí sednout, aby o sobě přemýšlely.

Hodně zajímavé je to, jak v Anglii děti oblékají. Není vůbec nic zvláštního na tom, když uvidíte malé dítko v zimě v kočárku bez čepičky a s rozevlátou bundičkou, lehce přikryté dečkou a bez rukavic. Doma chodí bosky po studených podlahách, a dokonce tak i cvičí v tělocvičně. Anglická výchova může vypadat trochu drsně, ale na druhou stranu je na anglické děti kladen mnohem menší tlak na to, aby se snažily o dokonalost. Mají tak mnohem větší šanci, stát se v dospělosti sebevědomými lidmi.

Itálie

V Itálii mívá hlavní slovo otec rodiny. Ten má obvykle respekt nejen u dětí, ale i u matky. Fyzické tresty se nepoužívají, rodiče spíše domlouvají. Starší děti a mladí puberťáci mohou při večeři ochutnat víno nebo jiný alkohol. V Itálii se víno pod dohledem příbuzných nepovažuje za tak špatné ani u těch, kterým ještě 18 let nebylo. Podle některých výzkumů se takovým přístupem může snížit riziko, že dítě začne mít později problémy s návykovými látkami.

Švédsko

V roce 1979 zakázalo Švédsko jako první tělesné tresty. Proto už dnes děti, které nikdy nepoznaly fyzické tresty, mají samy své ratolesti. Seznam zemí, které fyzické tresty zakazují zákonem, od té doby stále roste.

Děti v této zemi chodí do jeslí už od jednoho roku života. Školní docházka začíná v sedmi letech a odklad zde není nic špatného, ale naopak spíše pozitivního. Běžnou praxí je nechávat spát děti na čerstvém vzduchu. Je to dobré pro imunitu, krevní tlak, odbourání stresu apod. Vlastně všechno se koná venku. Děti jsou větší část dne mimo domov a je jedno, jestli prší, sněží nebo svítí slunce. Zde existuje pořekadlo: „není špatné počasí, jen špatně oblečené dítě“.  Ze svých zábav se děti a někdy i celé rodiny vrací až na večer.

Finsko

Ve Finsku rodiče své děti pouze napomínají a klidně desetkrát za sebou. Dětí jsou zvyklé mít často hlavní slovo a rodiče jsou spíše odtažití a nekomunikativní. Na základních školách mají každých 45 minut přestávku 15 minut. Ty mají pozitivní vliv na koncentraci při výuce, protože se mohou děti vyběhat a chvíli si hrát. Výuka probíhá kolektivně, hodnotí se slovně. Děti společně pracují a učitel je tam od toho, aby je doprovázel. Ne nadarmo mají Finové jeden z nejlepších vzdělávacích systémů. Celkový přístup k dětem a jejich pobytu venku je velmi podobný jako u Švédů.

Dánsko

Dánsko je zemí kočárků. Není nic zvláštního na tom, že zatímco rodiče večeří nebo nakupují, stojí zaparkovaný kočárek se spícím dítětem před restaurací a obchodem. Rodiče se ani nebojí, že jim dítě někdo unese, protože většina kočárků má v sobě zabudované monitorovací zařízení.

Francie

Francie je zemí gurmánů a vychovávají tak i své děti. Nejspíš tam nenajdete žádné, které bude házet jídlem po zemi nebo chvátat s jídlem. Dokonce i ve školách musí mít na oběd minimálně 30 minut a v rodinách na něj také nikterak nechvátají. Jídlo je společenská událost.

Zásadní ve francouzské výchově je „autonomie“ neboli samostatnost dítěte. Mají být nezávislé na svých rodičích a být zvyklé na jejich nepřítomnost. Velká část výchovy je ponechána na škole, jeslích a chůvách. Matka se vrací velmi brzy do práce, tak ani není jiná možnost. Francouzští rodiče velice trvají na důslednosti, ale zároveň jim nedělá problém stále trpělivě vysvětlovat.

Německo

Už od malička mají německé děti právo vlastní volby. Mohou se rozhodnout, co si vezmou na sebe, vybrat si jídla nebo je odmítnout a někdy jsou i drzé a nedostanou žádný trest.

Fyzicky se děti netrestají. Výchova probíhá hlavně vysvětlováním. Ne vždy to ovšem funguje. Ke společenskému životu patří pravidelná účast na různých oslavách a akcích, které organizují rodiče. Němci jsou ve výchově hodně liberální a možná až flegmatičtí. Hodně věcí vůbec neřeší.

Ohodnoťte tento článek:
0

Právě čtete

Anglie, Německo nebo Itálie. Jak vychovávají děti v zahraničí?