Alergie na slunce se často objeví chvíli po příjezdu k moři nebo klidně i v horách. Jedná se o nepřiměřenou reakci na sluneční záření. Na těle se dítěti nebo dospělému objeví rudé svědivé pupínky. I když je to nepříjemné, nebojte se. Existují volně dostupné léky a možnosti, které vás tohoto problému zbaví.
Sluneční alergie může dosti znepříjemnit letní dovolenou. Hlavně pak, když se plni nadšení vydáte na mořské pláže nebo objevovat krásy průzračných jezer a vaše dítě se osype chvilku potom, co se svléknete do plavek. Místo abyste si všichni užívali společných chvil, trávíte spolu s postiženým nešťastníkem čas ve stínu a čekáte, až se pokožce začne dařit lépe.
Proč vzniká alergie na slunce?
Přesná příčina sluneční alergie zatím není ještě objasněna. Odborníci se ale domnívají, že jde o pozdní imunologickou reakci na neznámou látku. Tuto reakci aktivuje právě UV záření. Příznaky se projevují vyrážkou, která se objeví několik hodin po vystavení se slunci. Obvykle se jedná o svědivé, červené a mokvající pupínky. Nejčastěji je zasažen obličej, ušní boltce, krk, hrudník a další části těla, která nejvíc vystavujeme slunci.
U každého se projevy mohou trochu lišit, a právě proto se této alergii odborně říká polymorfní světelní erupce, přičemž slovo „polymorfní“ znamená mnohotvárný.
Jak poznat sluneční alergii?
- Většinou se objeví ve chvíli, kdy je pokožka vystavena z ničeho nic slunečnímu záření, i když předtím dlouho nebyla (na začátku dovolené u moře, jarní sluníčko apod.).
- Výraznější kožní vyrážka se vysype několik hodin po slunění hlavně na místech, která nebyla zakryta oděvem.
- Vyrážka se projevuje jako plastické, červeně zbarvené puchýřky, ale i malé tečky nebo velké pupeny a mokvavé puchýře, které se slévají do větších útvarů až map.
- Projevy vyrážky hodně svědí a mohou i bolet.
- Mimo kožních projevů si může postižený stěhovat na bolest hlavy, zimnici, zvýšenou teplotu a celkovou slabost.
- U různých osob může vyrážka vypadat různě.
- Nejvíce obtěžuje tato alergie blonďaté a rusovlasé osoby se světlou pokožkou.
Typy kožních reakcí na slunce
- Polymorfní světelná erupce: označována jako alergie na slunce. K této reakci často dochází na jaře, když je pokožka najednou vystavena slunci po zimě.
- Mallorca akné: někdy může sluneční záření vyvolat produkci zanícených pupínků, která vypadají jako akné. K takové reakci dochází kvůli působení UV záření a některých složek v kosmetických produktech.
- Fotoalergické a fototoxické reakce: u této alergie hraje velkou roli síla UV záření a celkové množství fototoxických látek. Ty mohou mít léky (antibiotika, nesteroidní antiflogistika, přírodní antidepresiva s třezalkou), ale také některé potraviny (citrusy, celer či fíky).
Prevence alergie ze slunečního záření
Nejúčinnější prevencí by samozřejmě bylo vyhýbat se prudkému slunci. To však není úplně možné, a proto se musíte ochránit nějak jinak. V první řadě by si dítě mělo na sluneční záření zvykat postupně. Nejdříve na něm strávit jen několik desítek minut, další den už klidně skoro hodinu apod. Když postupně budete zvyšovat čas na slunci, nebude to o dovolené pak pro tělo takový šok. Samozřejmě využívejte pokrývky hlavy, vhodné oblečení a opalovací krém.
Opalovací krém pro děti. Který vybrat?
Alergie na slunce a léčba
Když už se na těle objeví příznaky alergie na slunce, musíte ji pomoci zklidnit a utlumit její nepříjemné projevy. Postupně se jí pak určitě i zbavíte.
- Vystavujte se minimálně slunečnímu záření.
- Zasaženou kůži ochlazujte studenými obklady.
- Využijte antihistaminika (Zyrtec, Claritin).
- Na mokvající puchýře využijte zinkovou mast.
- Po každém koupání v moři by měla následovat i sladká koupel či sprcha.
- Místa zasažená vyrážkou překryjte oblečením.
Nezapomeňte! I když nebyl žádný problém v loňském roce, neznamená to, že alergie na slunce vás nepostihne letos. Proto se raději vy i váš potomek před sluncem chraňte a zvykejte se postupně, ať nemáte zkaženou celou dovolenou.