Menu
PředškolníVěk.cz
Chování dětí

9 tipů, jak naučit malé děti šetřit a spravovat peníze

Martina Mádlová

Martina Mádlová

9. 1. 2020

Chcete, aby vaše dítě zacházelo s penězi rozumně a důvtipně? Zkuste využít pár tipů a pomoci jim pochopit, jak mají své peníze spravovat a šetřit.

Když dítěti nechcete kvůli nedostatku financí koupit hračku, kterou právě chce, může vám navrhnout zajímavá řešení. Třeba ať dojdete do tiskárny peněz, do banky k tomu hodnému pánovi, co k němu chodíte vyřizovat různé věci, ať vám nějaké dá apod. Je normální, že malé dítě nechápu hodnotu peněz. Rodiče mají pak za úkol vštěpit jim inteligentní finanční návyky.

1. Peníze nerostou na stromech

Když děti vidí, jak peníze pěkně lezou z bankomatu, neuvědomují si, že jsou pouze omezeným zdrojem. Vysvětlete jim, že pracujete na vydělávání peněz a banka je jen místem, kam je ukládáte, aby byly v bezpečí.

2. Omezování nákupů

Nejlepší způsob, jak naučit děti pracovat s penězi, je dát jim nějaké. Pokud utratí své kapesné za postavičku z Hvězdných válek, už jim nezbude dost na kostým Spidermana. A to je vlastně dobrá věc, protože se tak z první ruky naučí, jaký je důsledek nadměrných výdajů.

3. Dobré věci přichází k těm, kdo čekají

Není vhodné ukazovat dětem, jak snadno se dají pořídit věci, aniž by člověk vlastně peníze měl. Později by si mohly myslet, že není nic lepšího než nákupy na kreditní karty, kontokorent a půjčky. Jak tedy děti naučit, že čekání na dobré věci se vyplatí. Můžete to zkusit tak, že místo toho, abyste šli a koupili si drahou pizzu v restauraci, uděláte si ji doma, ale dáte tam ty ingredience, které děti milují. Také domácí koláč možná trvá o něco déle, ale chutná lépe než jakýkoliv z obchodu.

4. Práce s rozpočtem

Omezování nákupů jde ruku v ruce s tím, jak se dítě učí, že nemusí utrácet všechno hned. Zkuste to tak, že než začnete nakupovat, vytvořte rozpočet. Nastiňte, co budete kupovat, jaké obchody chcete navštívit a cenové rozpětí pro každou položku. Pak porovnejte ceny online a různé slevy společně. Dítě brzy pozná, jak moc důležité jsou plány nákupů ještě předtím, než se vydáte do obchodu.

5. Šetřit se vyplatí

Vaše dcera chce novou panenku, na kterou nemá dost peněz? Řekněte jí, aby šetřila. Jakmile má dost nebo třeba větší část, vydejte se spolu do obchodu a nechte jí u pokladny zaplatit. Nikdy nezapomene, jak je dobré dát si určité cíle, třeba i ty finanční a jak příjemná je pak odměna.

6. Sledujte

Jednoduše vědět, kam směřují peníze, je velkým krokem vpřed v dovednostech v oblasti správy peněz každého dítěte. Nechte je používat notebook, nějakou aplikaci v mobilu nebo na tabletu, kde může řídit tok peněz. Pokud je zatím dítě ještě příliš malé, můžete spravovat jeho peníze spolu. A kdo nechce virtuální peněženku, může použít třeba starou kabelku či krabici a ukládat si tam své účtenky.

7. Seznam přání

Pro děti je těžké stanovit si priority. Proto si spolu sedněte a vytvořte seznam přání, které by si dítě chtělo splnit, až na ně bude mít peníze. Poté můžete společně seznam utřídit. Diskutujte o tom, co je důležité a co méně.

8. Buďte trochu negativní

I když nechcete své děti předčasně děsit různými praktikami prodejců, zdravý skepticismus je rozhodující proto, aby děti dokázaly odolat různým lákadlům v televizi, v různých reklamních kampaních nebo ve výlohách obchodů.

9. Dobrý skutek

Domluvte se s dětmi, že uděláte dobrý skutek a společně vyberete nějakou charitativní činnost, kam může poslat část svých peněz. Vy tam můžete něco přihodit, aby částka byla větší, ale nemusíte. Nechte dítě, ať si vybere, jestli to budou jiné děti, staří lidé, zvířata apod. Připomeňte jim, že nezáleží na částce, protože každá pomoc se počítá.

Ohodnoťte tento článek:
5

Právě čtete

9 tipů, jak naučit malé děti šetřit a spravovat peníze