Mít strach není žádná ostuda. Občas ho má každý z nás, děti i dospělí. Ten z vody patří k nejčastějším a odrazuje mnoho lidí, včetně těch nejmenších, aby se naučili plavat. Může za tím být špatná zkušenost i nedůvěra ve vodní hladinu. Jak získat zpět nadšení pro vodní prostředí a překonat u dětí strach z vody?
Pokud chcete, aby vaše dítě začalo milovat hrátky ve vodě a přestalo se bát, musíte na tom pracovat. Chce to hodně klidu, rozvahy a citlivý přístup.
1. Nikam nechvátejte
Než začněte s jakýmkoliv nácvikem ve vodě a překonáváním strachu, o všem si s dítětem promluvte. Nevysmívejte se jeho obavám, spíše se je snažte rozumnými argumenty vyvrátit. Dopátrejte se také příčiny vzniku strachu, pokud ji neznáte. Mnoho obav, které někoho brzdí, je totiž naprosto iracionálních.
Další důležitý krok je netlačit. Buďte milí a překonávejte spolu strach z vody postupně. Nejdříve se seznamujte pomalu s vodou. Klidně může dítě v bazénu namáčet prstík po prstíku.
2. Hrajte si
Až se dostanete ve vodě, odbourejte strach nejlépe hrou. Čím dříve se to povede, tím lépe. V zápalu hry totiž dokáže dítě zapomenout na všechny strachy a brzy mu začne voda přinášet jen radost.
3. Jděte na mělčinu a nepřehánějte to s pomůckami
Za začátku se držte jen u břehu na mělčině. Ať má dítě čas si zvyknout a postupně odbourat zábrany. Když dosáhne na dno, cítí se sebejistější. Vhodné je také nepřehánět to s pomůckami, které zbytečně odvádějí pozornost. Určitě vynechte nafukovací kruh, který mnoho instruktorů plavání považuje za nebezpečný. Mnohem vhodnější jsou plavecké kroužky a pásek.
4. Učit má ten lepší rodič
Samozřejmě myslíme ve vodě. Protože děti se učí hlavně od rodičů, neměl by se snažit překonat jeho strach z vody rodič, kterému vadí i voda v očích nebo potápění. Dítě musí z dospělého cítit jistotu a bezpečí.
5. Hry a vodní aktivity
Je spousta možností, jak zabavit dítě a pomoci mu najít ve vodě a vodních radovánkách zábavu. Osvědčilo se házení hraček do vody, kopání nohama pod hladinou, stříkání rukama. Velmi vhodné je i to, aby byl rodič ve vodě, klidně chvíli i sám nebo s dítětem v náručí.
6. Plavte pod vodou
Dětem se mnohem lépe a snadněji plave pod vodou, proto je můžete učit potápět. Na to jsou výborné různé kurzy plavání pro miminka i větší děti. Pokud jste nějaký takový dříve absolvovali, máte velkou výhodu. U těch starších už to pak je trošku náročnější, hlavně jestli jste na kurzu nebyli. Můžete to zkusit tak, že dítě na mělčině začne pod vodou sbírat kamínky, zahrajete si oblíbené „spadla lžička do kafíčka“ apod. Později můžete přidat splývání tak, že dítě položíte na hladinu a sunete dopředu. Může být na břiše nebo na zádech.
7. Mějte pro dítě vždy povzbuzující slova
Jestli má dítě překonat strach z vody, cítit se v ní dobře a pohodlně, musí panovat pohoda. Nikdy je do ničeho nenuťte, v žádném případě dítě do vody neházejte se slovy, že se přece nemá čeho bát. Povzbuzujte a chvalte. Udělejte z učení tu největší zábavu.
8. Obraťte se na odborníky
Pokud cítíte, že překonat takový strach sami nezvládnete, klidně se obraťte na profesionály. Nezapomeňte k nim být naprosto upřímní a říct jim, proč se dítě bojí vody i co jste zatím zkusili, aby svůj strach překonalo. Upřímnost je nutná zejména v případě, kdy za strachem stojí nějaká traumatická událost. Zkušený a kvalitní instruktor ví, jak s takovým dítětem pracovat a má mnohem větší naději na úspěch než kdokoliv jiný.