Od chvíle, kdy se vaše dítě poprvé postaví na své vlastní nohy, musíte mít oči všude. Ne vždy lze ale všechno uhlídat a váš malý odvážlivec se zraní. V tu chvíli nejsou na pořadu dne žádné výčitky, ale snaha o to, aby se dítko cítilo lépe. Jaké jsou nejlepší metody ošetření drobných poranění, zásobení lékárničky a uklidnění malých pacientů?
1. Když teče krev
Pokud dojde ke krvácení, nejdříve pevně zatlačte na místo čistým hadříkem, dokud to nepřestane. Vyčistěte vlažnou tekoucí vodou a jemně osušte. Špinavou ránu nebo poranění od zvířete opláchněte vodou a mýdlem. Na poškozenou kůži naneste tenkou vrstvu volné prodejné antibiotické masti. přikryjte gázou a zalepte. Když nejde krvácení zastavit, vydejte se k lékaři nebo do nemocnice. Samozřejmě v případě nějakých velkých úrazů volejte záchranku, ale v článku se věnujeme spíše běžnějším poraněním. Pokousání zvířetem by měl vždy vidět lékař.
Následná péče: nanášejte antibiotickou mast a přikládejte nový obvaz denně nebo i dvakrát denně, dokud se rána nezačne hojit a dítě už jí nemůže rozškrábat. Kdyby se začal tvořit hnis, rána opuchla, vyhledejte ihned lékaře, který přeléčí případnou infekci. Jakmile se rána uzdraví, nevystavujte jizvu sluníčku, dokud nezačne mizet, protože nově zhojená kůže se opaluje rychleji a jizva je o to víc viditelná.
2. Popáleniny
Okamžitě držte popálené místo pod chladnou tekoucí vodou nebo použijte studený, mokrý ručník, dokud bolest nezmizí. Zakryjte všechny malé puchýře volným obvazem nebo gázou. Popáleniny v obličeji, na rukou nebo genitáliích ve větším rozsahu potřebují určitě lékaře. Popálení pokrývající více než desetinu těla a více nechce studené obklady, ale rozhodně potřebuje rychlou lékařskou pomoc. Zakryjte dítě čistým prostěradlem nebo přikrývkou, abyste zabránili podchlazení a čekejte na pomoc.
Následná péče: rozhodně puchýře sami nepropichujte. Pokud k tomu dojde, naneste antibiotický krém a zakryjte oblast bandáží či gázou a zalepte. Nechte zakryté do doby, než se rána zahojí. Dejte pozor na jakékoli zarudnutí, otok nebo výtok. Jsou to známky infekce.
Víte, že k nejčastějším popáleninám u dětí ve věku od 6 měsíců do 2 let patří popálení horkými potravinami nebo tekutinami?
3. Krvácení z nosu
Při krvácení z nosu nechte dítě sedět ve vzpřímené poloze a nezaklánějte mu hlavu dozadu. Uvolněte těsný oděv kolem krku a přitiskněte spodní konec nosu k nosním dírkám, nechte dítě, aby se naklonilo dopředu. Nosík mačkejte několik minut. Nepouštějte, krvácení by se mohlo prodloužit.
Následná péče: pokud dojde ke krvácení z nosu následkem traumatu, snižte otok pomocí ledu poté, co se krvácení zpomalí. Když nepřestává nos krvácet ani po deseti minutách nebo se vrací, vydejte se k lékaři.
Nedostatek vitamínu D u dětí: jak se projevuje jeho nedostatek a jak ho doplnit?
4.Tříska a střepy
Místo, kam vnikla tříska omyjte a osušte. Pinzetu vydesinfikujte a pak pomalu třísku vytáhněte. Znovu omyjte pokožku. Když nejde ven, nechte ji jeden den být. Možná vyjde sama o sobě. Pak zkuste, popřípadě znovu. Může se také stát, že ji ven prostě nedostanete a ona zasažené místo začne hnisat, oteče nebo zčervená a bolí. To je už opravdu čas zajít za svým pediatrem. V případě rozbité sklenice, na kterou dítě šláplo a nevíte, zda se vám povedlo skutečně odstranit všechny střepy, vydejte se raději ke svému lékaři. Je možné, že vás pošle i na rentgen, aby se odhalily i ty nejmenší střepy.
5. Bodnutí hmyzem
V případě bodnutí hmyzem, který nechává žihadlo, ho rychle odstraňte pryč. Snažte se to udělat šetrně, abyste jej nezlomili. Pamatujte na to, že s pinzetou můžete vytlačit ještě další jed do těla dítěte. Kdyby se vám zdálo, že má vaše ratolest potíže s dýcháním, kašle, otéká apod., rychle volejte sanitku. V případě přisátého klíštěte místo vydesinfikujte a poté jemně vyndejte za pomoci speciální karty nebo pinzety jemnými kývavými pohyby ze strany na stranu.
Následná péče: proti svědění přidržte na chvilku chladivý obklad na zasaženém místě nebo naneste lokální antihistaminikum. Někomu pomáhá i ocet. Vyndané klíště můžete poslat do laboratoře, kde vám udělají testy na nemoci, které může přenášet.
6. Zasažení očí
Když se vašemu dítěti dostane něco do očí, hodně ho to bolí, cítí škubání a je velice citlivé na světlo nebo má rozmazané vidění poté, co bylo zasaženo do očí, dejte mu chladnou a mokrou látku přes hlavu. Může mít také škrábance na povrchu oka. Tam obvykle stačí kapky nebo mastě (často na předpis lékaře) a většinou se rychle hojí. Zasažení očí chemikáliemi je už vážnější. Držte oko otevřené a proplachujte vlažnou vodou. Určitě volejte lékaře. Z oka se snažte odstranit jen tělíska, která leží volně ve spojivkovém vaku nebo na bělmu. Cokoliv, co je zaseknuté v bělmu nebo někde jinde, ale pevně, nechte na lékařích.
Následná péče: sledujte své dítě, zda nemá problémy se zrakem nebo ho oči nebolí v následujících týdnech po zasažení oka. Mohlo by to být známkou nějakého dalšího problému (např. zánětu určité části oka), ale i hlubšího poranění.
Jak uklidnit dítě?
Zůstaňte v klidu a snažte se, aby tón vašeho hlasu byl uvolněný. Můžete vyzkoušet i další tipy, které vám pomohou dítě uklidnit.
Dítě mladší pěti let
Ránu zakryjte hadříkem, aby jí dítě nevidělo. Pokud je to možné, nechte si je na klíně a ošetřování ať má na starosti jiný dospělí. Pozornost dítěte odvádějte hračkami, knihami, vyprávěním apod. Používejte vhodná slova úměrně jeho věku. Jestliže nechápe, co je to nemocnice, řekněte, že jedete na místo, kde lidem pomáhají, aby se cítili lépe.
Věk mezi 6 a 12 lety
Zapojte dítě do první pomoci. I jen to, že může držet mast nebo třeba obvaz pomůže k tomu, že má pocit větší kontroly celé situace. V klidu ho udržujte za pomocí pohádek a třeba i hrami na mobilním zařízení, pouštějte hudbu a čtěte knížky. Říkejte mu vše na rovinu. Nevymýšlejte si pohádky. Pokud víte, že zákrok je bolestivý, řekněte to na rovinu.
Základní lékárnička doma i na cesty
Každý rodič musí mít dobře zásobenou lékárničku doma i na cesty. Měla by být dostatečně velká, aby pojala všechno, co byste někdy mohli potřebovat.
- pinzeta na odstranění třísek apod.,
- 1% hydrokortisonový krém a kalominové mléko (na kousnutí nebo bodnutí)
- alkoholové ubrousky k čištění nůžek nebo třeba pinzety,
- antihistaminikum při alergické reakci,
- rukavice bez latexu,
- léky na bolest a horečku,
- teploměr,
- antibiotická mast sloužící jako prevence infekce,
- ruční dezinfekční prostředek (pokud nemáte k dispozici vodu a mýdlo),
- přikrývka pro zabránění tepelných ztrát v případě velkého popálení nebo u šoku,
- balená voda,
- chladící bandáže pro případný otok.