Menu
PředškolníVěk.cz
Chystáme se do školy

3 studijní návyky, které se děti mohou učit na podzim

Martina Mádlová

Martina Mádlová

14. 10. 2019

Začalo vaše dítě letos první třídu nebo třeba předškolní přípravu? V tom případě se z počátku nejspíš ještě nesetká s intenzivním studiem a zdlouhavými projekty. Je to ale skvělý čas začít vštěpovat dobré studijní návyky.

V tomto úchvatném věku mohou začít děti chápat význam pravidelného studia a jeho dlouhodobé vzdělávací výhody. Starší studenti, kteří už jsou třeba ve čtvrté nebo páté třídě, mohou těžit z vedení, pokud jde o pozitivní studijní návyky. Ti mladší mají nejvyšší čas, aby základy takových zvyků začali poznávat.

Jaké tři studijní návyky byste měli na podzim naučit své děti?

1. Pravidelný domácí program je důležitý

Děti milují rutinu a pravidelný program. Studenti základních škol se velice rádi účastní řady různých mimoškolních aktivit. Ale důležité jsou samozřejmě domácí povinnosti. Jakmile skončí školní den, je velmi důležité najít si čas na domácí úlohu doma. Každé odpoledne nebo večer si najděte určité množství času na to, aby mělo vaše dítě možnost se vypořádat s domácími úkoly. Pokud je ještě nedostává, tak s různými aktivitami spojené s předškolní výchovou. Tam to ani nemusí být nutně každý den, ale třeba obden. Na začátku práce se domluvte, jaké úkoly musí ten den zpracovat. Dále pomozte dítěti stanovit priority úkolů a pořadí, které je nejlépe vyhovující.

Když má v jednom dni málo úkolů nebo třeba žádný, můžete si společně číst nebo se vzdělávat nějak jinak. Klidně se společně podívejte na nějaký zajímavý dokument nebo dovolte vhodnou vzdělávací aplikaci na tabletu. Stanovení domácí rutiny učí studenty, jak je důležité mít vždy hotové své přidělené úkoly.

Produktivitu podporujte vytvořením pozitivního studijního prostředí. Odstraňte cokoliv, co může bránit soustředění vašeho žáčka. Vypněte televizi, rádio a třeba i pošlete pryč mladší sourozence, kteří dělají rámus. Když zajistíte minimální rozptýlení a klid na studium, dostaví se úspěch.

Chcete vzdělávat předškoláka doma? Jak moc je to náročné?

2. Základní dovednosti dítě potřebuje

Životně důležité dovednosti, jako je organizace a řízení času, pomáhá i při fixaci studijních návyků. Diskutujte doma se svým dítětem o tom, jak jsou takové dovednosti důležité i jak z nich pramení produktivita vzdělávání.

Pro malé školáky je důležité, aby byly školní předměty uspořádány na snadno dostupném místě. A hlavně přehledně. Když je pak čekají nějaké týdenní, měsíční či čtvrtletní termíny písemek nebo důležitých prací, může být užitečné znát význam kalendáře a plánování. Mohou si tyto závazky poznačit a nestane se, že zapomenou.

Termíny si ostatně značíte určitě i vy. Dělejte s dětmi svůj plánovací kalendář dohromady, ať vidí a chápe, jak termíny fungují. Na začátku každého týdne pak společně poznačte, co vás v dalších dnech čeká a řešte všechny dotazy nebo obavy, které se mohou objevit. Motivace dítěte, aby zůstalo organizované, může pomoci pochopit, jak moc důležitá tato dovednost je.

Starší studenti pak mohou praktikovat správu času pomocí různých technik. Nechte své dítě, ať si vytvoří časové harmonogramy, které jim pomohou naučit se upřednostňovat důležité úkoly a věnovat každému z nich odpovídající množství času. Ačkoliv si v prvních třídách základních škol těžko sestaví svůj studijní plán, to ani nejde, ale přesto se naučí základy správné organizace času, a to se jim v budoucnosti velice hodí.

Co je grafomotorika a jak ji u dítěte posilovat?

3. Podporujte samostatné studium

Jedno z nejdůležitějších pravidel je podpora žáčků v nezávislém studiu. Nechte děti, ať samy hledají odpovědi na své otázky a na to, co potřebují ke splnění úkolů. Pomáhejte jim, když o to požádají nebo jsou opravdu v koncích. Také děti, které ještě číst neumí, potřebují vaši pomoc víc. Přesto je samostatnost velmi důležitou vlastností. Starší děti motivujte k tomu, aby se samy potýkaly s problémy, než abyste jim dávali odpovědi vy. Pokud si například nebudou jistí výsledkem výpočtu v matematice, řekněte mu, ať vás provede svým postupem a řekne, proč si myslí, že takto má být příklad vypočítán. To vám umožní pochopit, kde se třeba stala chyba nebo s čím má problémy.

Povzbuzování nezávislého studia u dětí jim umožňuje naučit se pracovat s problémy samostatně a posiluje jejich schopnosti řešit problémy. Bez ohledu na věk si stanovte cíle pololetí se svým dítětem a popovídejte si o konkrétních způsobem, jak jich může dosáhnout.

To může být stejně jednoduché jako získání dobrých známek při testech z pravopisu. Když dítě bude vědět, že na to, aby napsal test opravdu dobře se musí každý den chvilku učit, pak jistě dosáhne svého cíle.

Nezávislé studijní návyky jsou jiné u každého dítěte. Proto to, co zná jeden, neplatí na druhého a na každou věkovou skupinu. Zhodnoťte vytížení vašich dětí i jejich aktuální studijní návyky. Jedině tak zjistíte, jaký typ máte doma a jaká míra samostatné práce mu vyhovuje.

Při učení vhodných návyků, se nebojte otevřeně hovořit o oblastech, kde dítěti strukturovanější program může pomoci. Zaveďte nové rutiny do vašeho každodenního života už v malém věku dětí, protože je to může pozitivně ovlivnit po celý zbytek jejich akademického života.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

3 studijní návyky, které se děti mohou učit na podzim