3 strategie, které vám pomohou zvýšit sebedůvěru vašich dětí
Martina Mádlová
6. 11. 2019
Rodiče přestávají být zaměření na to, aby jejich děti měly za jediný cíl v životě získání dobrých známek nebo určité zaměstnání a mnohem více je zajímá péče o vnitřní pocity dětí. Tato skutečnost vyšla z průzkumu Highlights State of Kid 2018, kdy 90 % dětí odpovědělo, že dospělé kolem nich zajímá mnohem víc, co jim chtějí říct. A to je dobrá zpráva.
Takový posun v myšlení lidí pomáhá dětem získat větší pocit vnitřní sebedůvěry, odvahy a síly, aby dokázaly úspěšně překonat jakékoliv životní problémy. Vede je k tomu, že dokážou vytrvat ve chvíli, kdy se objeví překážky, nenechají si líbit šikanování a nebojí se ozvat. Zvládnou neúspěšné testy, chyby, zklamání i modřiny. Pokud mají tak velkou vnitřní sílu, dokážou ji využít k naplnění svých snů.
Povzbuzování dětí přináší výsledky
Větší důvěra v naše děti vede k tomu, že věří, že mají možnost rozhodovat sami za sebe. Děti se doslova rozzáří, když jim řeknete, že jsou talentované a kreativní, pokud se jim povede nějaké jejich dílo. Jejich sebevědomí stoupá a je to skvělý příklad toho, že se dítě začne cítit jako mocný tvůrce.
Bohužel, někdy i dobrá vůle může uškodit. Zkuste si představit, jak vaše dcera nadšeně tancuje na hudbu a ukazuje vám, co se naučila v tanečním kroužku. Není to dokonalé, ale ona se tak snaží. Jenže neuslyší, jak je skvělé, že se tak snaží, ale že tančila, jako by měla „obě nohy levé“. Myslíte, že ještě zatouží po tom, se vám s něčím svěřit nebo se předvést?
Nechcete být pro děti špatným vzorem? Dejte si pozor na tyto 4 špatné návyky
3 strategie, jak posílit sebedůvěru u dětí
Zvýšit sebedůvěru u dětí nejde přirozeně ze dne na den, ale je dobrá zpráva, že každý den může být lepší. Skutečně to vyžaduje stejné úsilí, jaké vynakládáte na jakýkoli cil – nadšení, odhodlání a ochotu „vyčlenit“ zažitá pravidla, nápady a osobní zkušenosti. Dítě chce z celého srdce věřit, že jeho sny se mohou plnit. Takže je jen na nás, dospělých, podporovat tuto myšlenku. Když vám třeba pětileté dítě řekne, že chce slavným hokejistou, vynechte tentokrát přednášku o tom, jak je to nereálné a co všechno by muselo dokázat a umět. Omezte se jen na krátké: „Jasně, jdi na to.“
Když se snažíte usměrnit své myšlenky a staré přesvědčení, abyste se soustředili na posílení svých dětí, můžete využít tři techniky, které vám mohou pomoci vědomě jim pomoci. Tady jsou.
Zrcadlení
Zrcadlení je proces sloužící jako odraz schopností, dovedností a kvalit dětí, takže se dokážou „vidět“ takové, jaké jsou ve skutečnosti – vysoce cenné, talentované a schopné bytosti. Když si vezmeme první uvedený příklad, kdy rodič řekl dítěti, jak je talentované a kreativní. Tím mu zrcadlil dítěti jeho schopnosti a cit pro umění. Účinek je v takových případech téměř okamžitý, protože se dítě cítilo více sebevědomé a pozitivně naladěné.
Povzbuzení
Kdo by netoužil po tom, aby ho druzí povzbuzovali. Podporujte víru ve vaše dítě a jeho odvahu. Dobře se tento koncept dá uplatnit například při učení na bruslích nebo na kole. Až přijde čas na sundání tréninkových koleček či na jízdu na bruslích bez držení rodičem, může být dítě vyděšené a nejisté. Povzbuďte je a řekněte: „Ty to zvládneš. Já ti naprosto věřím.“ Taková slova dodají dost sebedůvěry. A když se to nepovede a dítě třeba spadne, pochvalte je za jeho snahu s tím, že příště se to určitě povede.
Jak naučit dítě skákat přes švihadlo? Známe správnou techniku
Partnerství
Řekněte svému dítěti, že se na vás může spolehnout a má vaší plnou podporu. Když vám uvěří, nebude se bát zkoušet nové věci a získávat nové zkušenosti. Představte si, že má jít vaše dcera na oslavu, kde nezná všechny lidi a ví, že tam budou i děti z vyšších ročníků. Povzbuzujte ji, aby tam šla (ale samozřejmě netlačte). Můžete se třeba dohodnout, že to zkusí na hodinu, a když se jí tam nebude líbit, zavolá vám a vy pro ni přijedete.
Povzbuzení, zrcadlení a partnerství mohou vypadat jako velmi jednoduché nápady a vlastně i jsou. Často jsou nejlepší právě ty nejjednodušší postupy. To ale neznamená, že se snadno dodržují a mnoha lidem činní problémy vymanit se ze zajetých stereotypů. Představte si, že si naplánujete jízdu na kole a chcete ujet sto kilometrů. Koncepčně je to vlastně úplně jednoduché, ale skutečnost pak mnohem složitější. Důležité je dělat změny pomalu a každý den se o kousek přiblížit svému cíli. Každý malý krůček znamená velkou změnu u vašich dětí, které jim pomohou cítit se lépe.