Menu
PředškolníVěk.cz
Chování dětí

24 tipů, jak stanovit pravidla při používání mobilních telefonů a tabletů u dětí

Martina Mádlová

Martina Mádlová

28. 10. 2019

Již delší dobu probíhají debaty o tom, zda je používání tabletu nebo smartphonu dětmi pro ně užitečné nebo škodlivé. Jedni se přiklání na jednu stranu a druzí tvrdí opak. Vzhledem k tomu, že tato zařízení ještě nejsou tak stará, neexistuje dostatek vědeckých a průkazných studií o celém problému. Právě proto jsou výsledky dosti rozporuplné a rozhodnout se musíte vy sami.

Jeden závěr je ale poměrně jasný. Když rodiče řídí čas, který dítě u tabletu či chytrého telefonu stráví, pomáhají dětem učit se komunikaci, socializovat se a vyhnou se různých zdravotním a emočním problémům, které jsou někdy spojené s nadměrným používáním zmíněných zařízení.

Používání tabletu a chytrého telefonu u dětí

Chcete-li minimalizovat škodlivé účinky a maximalizovat výhody, které doba u mobilních zařízení může přinést, máme pro vás pár pokynů, jak to dělat správně. Je důležité, abyste jako rodiče stanovili pravidla, která se týkají času u obrazovek hned, jakmile dítě umožníte si zařízení půjčit. Vytvoříte dobrý základ pro pozdější chování.

24 tipů, jak stanovit pravidla, u kterých vydržíte

  1. WHO nebo Americká pediatrická akademie vůbec nedoporučují půjčovat tato zařízení dětem mladších dvou let, protože mohou narušovat procvičování motorických dovedností a rozvíjení mezilidských vztahů.
  2. Světová zdravotnická organizace v roce 2019 vydala prohlášení, že děti od 2 do 5 let nemají trávit před obrazovkami více než hodinu denně. Pro tělesný a duševní vývoj dítěte je mnohem důležitější fyzická aktivita a pořádný spánek.
  3. Udělejte z času u mobilních zařízení čas pro komunikaci mezi vámi a dítětem. Můžete spolu hovořit o tom, co se na obrazovce děje, podobně jako při čtení knih dětem. Veďte dialog a diskutujte o důležitých pojmech, vyměňujte si vzájemně nápady a uvádějte do souvislostí znalosti, které se hodí i ve skutečném životě.
  4. Pokud je to možné, vymezte čas strávený u obrazovky na vzdělávání. Ke stažení je mnoho zábavných aplikací.
  5. Elektronické knihy, které čtou vaše děti, by neměly být náhradou za ty papírové a ani nahrazovat vaše společné čtení.
  6. Nenechávejte děti u tabletů a telefonů, když si právě hrají venku.
  7. Nepoužívejte je jako tlumič rámusu nebo dudlík.
  8. Příliš mnoho času u elektronických hraček znamená méně času na jiné aktivity, jako je aktivní hraní s jinými dětmi, vyrábění a tvoření nebo třeba i jen obyčejné čtení.
  9. Použijte zabudovanou rodičovskou kontrolu, jestli ji zařízení má. Nastavte ji velmi přísně a pak nechte dítě, aby ji trochu upravilo. Máte alespoň možnost si pohovořit o tom, co vlastně dělá, když je online.
  10. Vybírejte média zaměřená na děti.
  11. Ujistěte se, že to, co vaše dítě sleduje, hraje nebo čte, má vysokou kvalitu a není to nebezpečné.
  12. Interaktivní média umožňují více zapojit mozek než pasivní média, jako je televize.
  13. Rodiče a děti by měli dojít ke společnému rozhodnutí, kolik času u obrazovky je ideální a zároveň se domluvit i na tom, jaká média se hodí. Vysvětlete dítěti, proč stanovujete limite a jak je to důležité.
  14. Vytvořte pravidla pro používání chytrých telefonů a tabletů a ujistěte se, že je dítě dodržuje. Například jedna hodina čtení či sportování výměnou za jednu hodinu u obrazovky, pouze jedna hodina ve školních dnech nebo tři hodiny o víkendech apod.
  15. Stanovte i časy, kdy není povoleno používat chytré telefony a tablety (večeře, rodinné rozhovory, společný čas, venkovní aktivity, domácí úkoly atd.).
  16. Dítě musí chápat, že potřebuje dostatek spánku, aby nebylo nevyspalé a nezačalo mít kvůli absenci odpočinku další potíže. Omezování času u mobilních zařízení je jen pro jeho vlastní dobro, ne pro vás.
  17. Hraní ukončujte minimálně jednu hodinu před spaním. Přesně daný čas umožňuje zabránit zbytečnému dohadování a umožňuje plynulejší večerní chod. Rutina má velký vliv na lidské chování a na děti zvlášť.
  18. Vytvořte si personalizovaný rodinný plán a použijte ho pro vytvoření cílů a pravidel používání elektronických zařízení v souladu s hodnotami vaší rodiny.
  19. V dětském pokoji by děti neměly mít žádný druh obrazovky, aby se jim zbytečně nerušil spánek. Také modré světlo má negativní vliv na jejich oči.
  20. Vaše dítě modeluje vaše chování. Pokud vás vidí od rána do večera s mobilním telefonem v ruce, nechápe, proč u něj je to špatně a u vás dobře. Ukažte i vy, že vaší prioritou je trávit čas s dítětem nebo jinými aktivitami. Nenechte se rozptylovat dopisováním si s přáteli, koukáním na sociální sítě apod.
  21. Také starší děti by měly znát pravidla o správném chování v online světě.
  22. Podpořte své dítě v tom, aby společensky komunikovalo s ostatními nejen v digitálním světě, ale i v tom reálném.
  23. Naplánujte si na každý den nebo některé dny v týdnu fyzickou aktivitu pro celou rodinu, abyste se trochu vymanili z toho sedavého způsobu života a na chvíli všichni zapomněli na chytrá zařízení.
  24. Naučte své dítě používat technologie tak, aby pozitivně ovlivnilo samo sebe i svět, namísto toho, aby je používalo jako bezduchou zábavu nebo ještě hůř, jako něco, co má negativní dopad na ostatní lidi.

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

24 tipů, jak stanovit pravidla při používání mobilních telefonů a tabletů u dětí