Menu
PředškolníVěk.cz
Chování dětí

10 tipů, jak si užít s dětmi dovolenou u vody

Martina Mádlová

Martina Mádlová

10. 6. 2019

Dovolená s dětmi? Jedině u vody. Milují ji a dokáží se cachtat dlouhé hodiny. Ne vždy ale stejné nadšení sdílejí i rodiče. Jak se připravit na pobyt u vody s malými dětmi v klidu a pohodě?

Rodinná dovolená bez stresu a vypjatých situací? I to jde. Jen je potřeba se náležitě připravit a povznést se nad drobné malichernosti. Přečtěte si naše tipy, aby byla vaše dovolená odpočinkem i pro vás.

Naučte dítě plavat

Pokud už vaše dítě není úplně malé, naučte ho plavat. Být u vody s plavcem a neplavcem je totiž velký rozdíl. Samozřejmě to neznamená, že můžete přestat dávat na svého potomka pozor. Ale rozhodně budete mnohem jistější, když budete vědět, že zná alespoň nezbytné plavecké základy.

Domluvte si hlídání

Jestliže vás jede víc a chcete se střídat v hlídání svých dětí, domluvte si přesná pravidla, kdy a kdo bude hlídat. Mohlo by se totiž snadno stát, že si budete myslet, že má zrovna hlídat kamarádka ve chvíli, kdy si to stejné myslí i ona. Najednou hlídají všichni a vlastně nikdo. A u malých dětí stačí jen chvilka nepozornosti, aby došlo k neštěstí.

Hledáte plavecký kurz pro své dítě? Vyberte správný?

Děti se musí hlásit

Děti musí vědět, že se vám mají hlásit pokaždé, když se chtějí někam vzdálit od vody. Až odběhnou na záchod, napít se nebo na houpačku, nepropadnete alespoň panice.

Do vody jen s dospělými

Toto je velmi důležité. I když už děti umí plavat, neměly by jít do vody nikdy bez přítomnosti rodičů nebo jiných dospělých, se kterými tam jsou. Po silnici také nikdy nechodí samy a u vody by to mělo být úplně stejné.

Pozor na nafukovací lehátka

Děti milují dovádění na nafukovacích lehátkách a v oblibě je mají i dospělí. Jen pozor. Tato zábava dokáže být dost zrádná. Děti lehátka podplouvají, padají z nich do vody apod. Proto buďte neustále ve střehu a sledujte, že jsou hlavy všech dětí nad vodou.

Osvěžení především

Tohle pravidlo známe už od dětství. Než skočíme do nějaké vody, musíme se nejdříve osvěžit. Zapamatovat by si ho měly i vaše děti. Než skočí do vody, musí se nejdříve osvěžit a opláchnout vodou. Tak se rovnou nezanoří do bazénu či jiné vody rozpálené od sluníčka.

Jak naučit dítě šlapat na kole – nejlepší metody a věk

Opatrně v neznámé vodě

Když jedete k vodě, kterou neznáte, rozhodně do ní hned neskákejte šipky. Musíte zjistit, jaké je tam dno i hloubka. A samozřejmě o tom informujte i své děti. Pokud si nejste úplně jistí, vždy raději do vody sestupte opatrně a pozvolna. Nerozvážný skok do neznámé vody už stál několik životů nebo mohl za velmi těžká poranění s následky na celý život.

Přes poledne se nekoupejte

Děti jsou ke spálení náchylnější více než dospělí a pobyt na sluníčku v poledních hodinách a brzkém odpoledni jim rozhodně nesvědčí. Jděte si raději po obědě společně odpočinout. Můžete se chvíli prospat nebo si zahrát nějakou společenskou hru ve stínu stromů. Uvidíte, že děti si na vodu ani nevzpomenou.

Pozor na hloubku

I když vaše dítě občas připomíná spíš rybu a vypadá, že by mohlo ve vodě bydlet, dbejte na to, aby raději plavalo v mělkých vodách. I u zkušenějších plavců se stává, že když jim řeknete, že je pod nimi tři metry hloubka, začnou panikařit. Raději neriskujte, že se to stane i vašemu dítěti. Pokud chcete, aby možný strach překonalo, pomozte mu ho překonat tak, že ho doprovodíte a společně různé hloubky vyzkoušíte.

Nezapomeňte lékárničku

Bez perfektně vybavené lékárničky nikdy nikam s dětmi nejezděte. U vody to platí obzvlášť. Chybu rozhodně neuděláte ani tím, když absolvujete nějaký dobrovolný zdravotnický kurz, kde se naučíte základy první pomoci. To se vám neztratí v životě nikdy. Do lékárničky, mimo klasického vybavení, přibalte i sprej na spáleniny od sluníčka, kapky do očí, něco na průjem nebo zácpu a léky na zvýšenou teplotu. Určitě je vhodné mít s sebou i něco na štípance od komárů, repelent a léky proti alergii.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

10 tipů, jak si užít s dětmi dovolenou u vody