10 přírodních antibiotik, která můžete použít, než sáhnete po těch z lékárny
Martina Mádlová
27. 5. 2019
Antibiotika jsou zázrakem moderní medicíny a objevení Penicilinu v roce 1928 byl velký průlom ve zdravotnictví. Bohužel všeho moc škodí, a tak se za krátko začaly tyto léky používat takřka na všechno. Lidé se odklonili od přírody a volili raději rychlejší, ale více chemické řešení. Přitom v přírodě najdeme tolik silných a účinných preparátů. Podívejte se na deset nejlepších přírodních antibiotik, která po staletí lidstvu pomáhala a svůj účinek nikdy neztratila.
Antibiotika jsou pro lidstvo požehnáním i prokletím. Kvůli jejich nadužívání i nezodpovědnosti pacientů, kteří často po rychlé úlevě přestanou léky brát a nedoléčí se tak, jak by měli, zesiluje rezistence záludných bakterií vůči antibiotikům a mnohé preparáty už ani nezabírají. Než tedy poběžíte k lékaři pro další antibiotika, vyzkoušejte nějaké přírodní léky s antibakteriálními účinky. Dary přírody vám nezničí střevní flóru, nevyvolávají nevolnosti a neoslabují vaši imunitu. Spíš naopak. Na organismus působí komplexně, protože obsahují další cenné látky. Samozřejmě ne vždy a všude lze využít přírodu. Ale právě proto je tak důležité neuchylovat se k chemické léčbě u banálnějších nemocí, aby pak byla účinná ve chvíli, kdy to opravdu potřebujete.
10 účinných a dostupných přírodních antibiotik
Konečně se dostáváme k jádru věci. Níže naleznete seznam i účinky deseti nejoblíbenějších a velice účinných léků z přírody. Samozřejmě existuje jich mnohem víc, ale to by už vydalo spíš na knihu než na článek.
Cibule
Cibule se díky svým jemným antibiotickým účinkům osvědčila při léčbě zánětů dýchacích cest, při kašli a rýmě. Cibulový sirup znáte jistě od vašich babiček i maminek. Stačí ji nakrájet a posypat cukrem či zalít medem. Necháte pustit šťávu a dáváte po lžičkách. Účinná je i rozkrojená cibule u postele, která pomůže vyčistit nos při rýmě. Čerstvá obsahuje vitamín C a další bioaktivní látky. A o tom, že je v kuchyni nepostradatelná, se ani nemusíme zmiňovat.
Česnek
Česnek obecně zabíjí mnohé patogeny. Bakterie, plísně i viry, aniž by nějak poškodil střevní flóru. Obsahuje fytochemické a léčebné sirnaté složky, které na sebe navazují toxické těžké kovy (třeba olovo) a vylučují je ven z těla.
Česnek má tedy antibakteriální, protiplísňové nebo protivirové schopnosti a chová se i jako prebiotikum a silný antioxidant. Chrání před poškozením DNA, před poškozením z radiace a slunečního svitu. Účinkuje i proti červům a parazitům. Obsahuje mnoho živin, vitamíny (C, B1, B2, B3), minerály (vápník, folát, železo, hořčík, mangan, fosfor, draslík, zinek, selen a fotochemikálie (beta-karoten, kyselinu kávovou, geraniol, rutin apod.). Dokonce patří k nejlepším přírodním antibiotikům, která účinkují proti MRSA, díky velkému obsahu alicinu.
Je nedílnou součástí naší kuchyně a rozhodně si zaslouží své místo na výsluní i v přírodní lékárničce.
Křen
Křen je dalším účinným pomocníkem při onemocnění horních cest dýchacích. Dříve se často nastrouhal a smíchal s medem nebo se z něj udělala placka a používala se jako obklad na hrudník. Na placku potřebujete asi 200 g syrových brambor a 2 lžíce nastrouhaného křenu. Nedoporučujeme u malých dětí.
Echinacea
Zázračná rostlina používaná na boj s infekcemi. Hodí se hlavně při rýmě, nachlazení a dalšími problémy s horními dýchacími cestami. Hojně se využívá při chřipkách, kvasinkových vaginálních infekcích, při infekci krve, onemocnění dásní, angínách, streptokokových infekcích, tyfu, malárii, záškrtu apod. Jak je vidět, účinkuje opravdu na mnoho onemocnění, a to není ani zdaleka dokonale probádaná.
Hřebíček
Hřebíček vyniká svými antibakteriálními a desinfekčními účinky. Velice vhodný je při infekcích v ústní dutině a při zánětech v krku. Můžete z něj udělat odvar a použít ho jako kloktadlo. Své uplatnění nalézá i při zanícených dásních a problémech se zuby. Na vnitřní užívání není vhodný pro děti.
Propolis
Propolis je takový zázrak z včelích úlů. Tato pryskyřičnatá látka slouží k tmelení otvorů, dezinfekci úlu a k balzamování mrtvých vetřelců. Díky tomu se pak nemnoží patogenní organismy. Právě pro tyto své účinky je propolis velice silné antibiotikum i anestetikům. Má i dezinfekční účinky. Využívá se jako tinktura nebo propolisový med. Pomáhá při zánětech v ústech a přidává se i do mastí.
Nedostatek vitamínu D u dětí: jak se projevuje jeho nedostatek a jak ho doplnit?
Lichořeřišnice
Úžasná bylinka s mnoha skvělými vlastnostmi. Nejen, že se krásně vyjímá na zahradě, ale navíc prokazatelně účinkuje proti streptokokům a stafylokokům. Ty způsobují celou řadu nemocí. Pěstujte doma lichořeřišnici a máte silný lék hned po ruce. Můžete ji přidávat do salátů a pomazánek nebo si z ní udělat tinkturu. Ta se dá samozřejmě i koupit.
Tymián
Pro mnohé je tymián ta nejmocnější antibiotická bylina u nás. Můžete ho pít v čaji nebo použít jako kloktadlo. Pomáhá při bronchitidě, záněte dýchacích cest a kašli. Jistě znáte i tymiánovou mast, která se používá k mazání prsou při zánětech průdušek.
Zázvor
Čerstvý zázvor má prokázané účinky antibiotik proti patogenům, které se tvoří z jídla (salmonela, listerie, kampylobakterie). Zvyšuje tvorbu žaludeční kyseliny a pomáhá zklidnit trávení, když sníte něco ne příliš dobrého. I proto je tolik oblíbený mezi těhotnými jako účinný prostředek při těhotenských nevolnostech.
Skořice
Voňavé a oblíbené koření, které má mnoho antibiotických účinků. Pomáhá při zánětech horních dýchacích cest. Rozpouští hleny a tlumí zánět. Působí při problémech s trávením a bojuje s průjmy, které způsobily bakterie. Nejlepší je pít skořicový čaj. Pokud by vám nechutnal, doplňte jej slupkami z jablíček. Dbejte ale na to, aby nebyla chemicky ošetřovaná.
A jaká další přírodní antibiotika ještě existují? Je to kurkuma, citron, lékořice, kajenský pepř, koloidní stříbro, zlatobýl, bez černý a další byliny, zelenina apod.